PARDUS
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 447.46 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10.9 Узлы |
| MAX Speed | 12.8 Узлы |
| AVG Wind | 13.7 knots |
| MAX Wind | 25 knots |
| MIN Temp | 9.9°C / 49.82°F |
| MAX Temp | 17.4°C / 63.32°F |
| Осадка | 5.4 м |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way sailing |
| Скорость | 10.2 Узлы |
| Курс | 26° |
| Район | North Atlantic Ocean |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 1 d тому назад |
Info
Information
The current position of PARDUS is in North Atlantic Ocean with coordinates 43.59178° / -9.50790° as reported on 2026-04-01 15:32 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 10.2 Узлы
The vessel PARDUS (IMO: 9490260, MMSI: 314001073) is a Bulk Carrier that was built in 2010 ( 16 лет ). It's sailing under the flag of [BB] Barbados.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of PARDUS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of PARDUS as reported by AIS is 5.4 meters
Weather
| Temperature | 9.9°C / 49.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 287° WNW |
| Pressure | 1024.7 hPa |
| Humidity | 68.2 % |
| Cloud Coverage | 93 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 07:21 | 2026-04-01 00:41 | 1 d | |
| 2026-03-29 21:43 | 2026-03-30 07:10 | 9 h | |
| 2026-03-25 12:45 | 2026-03-25 13:25 | 40 m | |
| 2026-03-21 11:16 | 2026-03-25 11:54 | 4 d | |
| 2026-03-21 09:45 | 2026-03-21 10:12 | 27 m | |
| 2026-03-15 09:21 | 2026-03-19 21:25 | 4 d | |
| 2026-03-05 04:00 | 2026-03-05 17:02 | 13 h | |
| 2026-02-28 15:15 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 4 | ||
| 4 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 07:10 | 2026-03-30 07:21 | 4.77 морская миля | |||
| 2026-03-25 13:25 | 2026-03-29 21:43 | 802.75 морская миля | |||
| 2026-03-25 11:54 | 2026-03-25 12:45 | 3.29 морская миля | |||
| 2026-03-21 10:12 | 2026-03-21 11:16 | 4.14 морская миля | |||
| 2026-03-19 21:25 | 2026-03-21 09:45 | 234.17 морская миля | |||
| 2026-03-05 17:02 | 2026-03-15 09:21 | 1372.32 морская миля | |||
| 2026-01-14 13:03 | 2026-02-28 15:15 | 1983.58 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 15:40 | Статус изменился | Default Under way sailing |
43.61217 / -9.49343
DZAZW
|
Скорость: 10.2 kn Курс: 26° |
| 2026-04-01 15:32 | Статус изменился | Under way sailing Default |
43.59178 / -9.50790
DZAZW
|
Скорость: 10.3 kn Курс: 26° |
| 2026-04-01 15:32 | В покрытии |
43.59178 / -9.50790
North Atlantic Ocean
|
Скорость: 10.2 kn Курс: 26° |
|
| 2026-04-01 15:32 | Вне покрытия |
43.59178 / -9.50790
North Atlantic Ocean
|
Скорость: 10.2 kn Курс: 26° |
|
| 2026-04-01 09:55 | Статус изменился | Default Under way sailing |
42.71975 / -9.76547
DZAZW
|
Скорость: 10.5 kn Курс: 353.9° |
| 2026-04-01 09:55 | Статус изменился | Under way sailing Default |
42.71876 / -9.76534
DZAZW
|
Скорость: 10.1 kn Курс: 354° |
| 2026-04-01 09:55 | Вне покрытия |
42.71876 / -9.76534
North Atlantic Ocean
|
Скорость: 10.5 kn Курс: 353.9° |
|
| 2026-04-01 09:47 | Статус изменился | Default Under way sailing |
42.69698 / -9.76230
DZAZW
|
Скорость: 10.5 kn Курс: 354.9° |
| 2026-04-01 09:24 | Статус изменился | Under way sailing Default |
42.62819 / -9.75730
DZAZW
|
Скорость: 10.5 kn Курс: 357° |
| 2026-04-01 09:23 | Статус изменился | Default Under way sailing |
42.62618 / -9.75722
DZAZW
|
Скорость: 10.8 kn Курс: 356.9° |