MERAPI
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 111.39 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 10 Узлы |
| MAX Speed | 11.6 Узлы |
| AVG Wind | 7.2 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | 4.8°C / 40.64°F |
| MAX Temp | 12.6°C / 54.68°F |
| Осадка | 1.4 м |
| Позиция Получена | 2 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Moored |
| Скорость | 0.1 Узлы |
| Курс | 325° |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 2 m тому назад |
Info
Information
The current position of MERAPI is in North Sea with coordinates 51.68767° / 4.49390° as reported on 2026-04-02 21:01 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Узлы
The vessel MERAPI (MMSI: 253242258) is a Tanker It's sailing under the flag of [LU] Luxembourg.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MERAPI is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MERAPI as reported by AIS is 1.4 meters
Weather
| Temperature | 4.4°C / 39.92°F |
|---|---|
| Wind Speed | 4 knots |
| Direction | 332° NNW |
| Pressure | 1019.8 hPa |
| Humidity | 73.8 % |
| Cloud Coverage | 36 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 13:34 | 2026-04-01 14:21 | 47 m | |
| 2026-03-29 17:01 | 2026-04-01 12:30 | 2 d | |
| 2026-03-29 15:00 | 2026-03-29 15:27 | 27 m | |
| 2026-03-26 17:22 | 2026-03-26 17:40 | 17 m | |
| 2026-03-23 22:31 | 2026-03-26 15:21 | 2 d | |
| 2026-03-21 11:22 | 2026-03-23 20:04 | 2 d | |
| 2026-03-20 12:07 | 2026-03-21 09:43 | 21 h | |
| 2026-03-20 01:54 | 2026-03-20 11:44 | 9 h | |
| 2026-03-19 07:24 | 2026-03-20 00:02 | 16 h | |
| 2026-03-17 18:21 | 2026-03-18 10:01 | 15 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 12:30 | 2026-04-01 13:34 | 1.30 морская миля | |||
| 2026-03-29 15:27 | 2026-03-29 17:01 | 3.71 морская миля | |||
| 2026-03-26 17:40 | 2026-03-29 15:00 | 143.21 морская миля | |||
| 2026-03-26 15:21 | 2026-03-26 17:22 | 18.52 морская миля | |||
| 2026-03-23 20:04 | 2026-03-23 22:31 | 28.28 морская миля | |||
| 2026-03-21 09:43 | 2026-03-21 11:22 | 11.75 морская миля | |||
| 2026-03-20 11:44 | 2026-03-20 12:07 | 2.40 морская миля | |||
| 2026-03-20 00:02 | 2026-03-20 01:54 | 17.80 морская миля | |||
| 2026-03-18 10:01 | 2026-03-19 07:24 | 196.68 морская миля | |||
| 2026-03-08 04:46 | 2026-03-17 18:21 | 498.74 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 20:06 | Пункт назначения изменился | SLUISKIL NLSLU ANTWERPEN KANAALDOK |
51.68776 / 4.49416
SLUISKIL NLSLU
|
Скорость: Курс: 319° |
| 2026-04-02 19:54 | ETA изменился | 2026/04/06 11:00 2026/03/03 16:01 |
51.68776 / 4.49416
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Скорость: Курс: 319° |
| 2026-04-02 17:10 | Статус изменился | Moored Under way using engine |
51.68760 / 4.49390
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 334° |
| 2026-04-02 16:51 | Окончание движения | --- |
51.68769 / 4.49354
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 341° |
| 2026-04-02 07:09 | В покрытии |
51.63336 / 6.60724
North Sea
|
Скорость: 7 kn Курс: 344° |
|
| 2026-04-01 19:09 | Вне покрытия |
51.62821 / 6.61747
North Sea
|
Скорость: Курс: 251° |
|
| 2026-04-01 19:08 | Окончание движения | --- |
51.62821 / 6.61749
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 291° |
| 2026-04-01 19:00 | В покрытии |
51.62756 / 6.62067
North Sea
|
Скорость: 1 kn Курс: 279° |
|
| 2026-04-01 16:42 | Вне покрытия |
51.62705 / 6.62267
North Sea
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 216° |
|
| 2026-04-01 16:42 | Окончание движения | --- |
51.62705 / 6.62267
ANTWERPEN KANAALDOK
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 285° |