DINA MERKUR
Multi Purpose Offshore Vessel
Current Trip
| Time Travelled | 16 h, 21 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 53.35 морская миля |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 8.8 Узлы |
| MAX Speed | 11.3 Узлы |
| AVG Wind | 16.7 knots |
| MAX Wind | 18.2 knots |
| MIN Temp | 9.5°C / 49.1°F |
| MAX Temp | 10.1°C / 50.18°F |
| Осадка | 4.5 м |
| Позиция Получена | 8 h, 21 m тому назад |
Current Position
| Долгота | --- |
|---|---|
| Широта | --- |
| Статус | Under way using engine |
| Скорость | 1.8 Узлы |
| Курс | --- |
| Район | North Sea |
| Станция | T-AIS |
| Позиция Получена | 8 h, 21 m тому назад |
Info
Information
The current position of DINA MERKUR is in North Sea with coordinates 53.47170° / 4.49766° as reported on 2026-05-16 15:35 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 1.8 Узлы
The vessel DINA MERKUR (IMO: 9344332, MMSI: 236521000) is a Multi Purpose Offshore Vessel that was built in 2006 ( 20 лет ). It's sailing under the flag of [GI] Gibraltar.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DINA MERKUR is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DINA MERKUR as reported by AIS is 4.5 meters
Weather
| Temperature | 9.6°C / 49.28°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 275° W |
| Pressure | 1007.1 hPa |
| Humidity | 68.1 % |
| Cloud Coverage | 37 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-05-15 18:40 | 2026-05-16 07:36 | 12 h | |
| 2026-05-13 15:39 | 2026-05-13 19:53 | 4 h | |
| 2026-05-13 05:11 | 2026-05-13 07:40 | 2 h | |
| 2026-05-08 19:24 | 2026-05-09 14:48 | 19 h | |
| 2026-05-07 08:52 | 2026-05-07 15:14 | 6 h | |
| 2026-05-04 13:51 | 2026-05-04 18:31 | 4 h | |
| 2026-05-02 10:13 | 2026-05-03 20:47 | 1 d | |
| 2026-05-01 10:55 | 2026-05-01 15:24 | 4 h | |
| 2026-04-26 18:56 | 2026-04-28 21:18 | 2 d | |
| 2026-04-22 05:03 | 2026-04-22 13:31 | 8 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 89 | ||
| 8 | ||
| 4 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-13 21:53 | 2026-05-15 20:40 | 67.79 морская миля | |||
| 2026-05-13 09:40 | 2026-05-13 17:39 | 4.81 морская миля | |||
| 2026-05-09 16:48 | 2026-05-13 07:11 | 210.12 морская миля | |||
| 2026-05-07 17:14 | 2026-05-08 21:24 | 189.14 морская миля | |||
| 2026-05-04 20:31 | 2026-05-07 10:52 | 194.33 морская миля | |||
| 2026-05-03 22:47 | 2026-05-04 15:51 | 3.02 морская миля | |||
| 2026-05-01 17:24 | 2026-05-02 12:13 | 4.56 морская миля | |||
| 2026-04-28 23:18 | 2026-05-01 12:55 | 128.26 морская миля | |||
| 2026-04-22 15:31 | 2026-04-26 20:56 | 339.19 морская миля | |||
| 2026-04-18 20:04 | 2026-04-22 07:03 | 286.53 морская миля |
Events
| Время | Событие | Детали | Позиция / Направление | Информация |
|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 15:35 | Вне покрытия |
53.47170 / 4.49766
North Sea
L11B
|
Скорость: 1.8 kn Курс: 93.3° |
|
| 2026-05-16 14:45 | В покрытии |
53.47259 / 4.49077
North Sea
L11B
|
Скорость: 0.1 kn Курс: 354.5° |
|
| 2026-05-16 12:59 | Вне покрытия |
53.37794 / 4.42091
North Sea
L11B
|
Скорость: 8.4 kn Курс: 20.3° |
|
| 2026-05-16 07:36 | ПОРТ ОТПРАВЛЕНИЯ |
|
52.96698 / 4.78876
L11B
|
Скорость: 8.4 kn Курс: 9.2° |
| 2026-05-16 07:30 | Начало движения |
52.96045 / 4.78097
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: 3.1 kn Курс: 83.5° |
|
| 2026-05-16 07:15 | Статус изменился | Under way using engine Moored |
52.96082 / 4.77564
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-05-16 06:37 | Пункт назначения изменился | L11B DEN HELDER |
52.96081 / 4.77561
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-05-15 20:01 | Статус изменился | Moored Under way using engine |
52.96082 / 4.77563
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: Курс: 511° |
| 2026-05-15 18:44 | Окончание движения |
52.96064 / 4.78721
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: 0.3 kn Курс: 511° |
|
| 2026-05-15 18:40 | Порт |
|
52.96489 / 4.78775
[NL] DEN HELDER
|
Скорость: 9.3 kn Курс: 189.3° |