SPERATE
Other Type
Current Trip
SPERATE is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 1 day |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 88.53 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.6 Knots |
| MAX Speed | 9.3 Knots |
| AVG Wind | 4.7 knots |
| MAX Wind | 7.3 knots |
| MIN Temp | 1°C / 33.8°F |
| MAX Temp | 11.3°C / 52.34°F |
| Dybgang | 0 m |
| Position Modtaget | 5 h, 22 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 5 h, 22 m siden |
Info
info
Information
The current position of SPERATE is in North Sea with coordinates 49.97507° / 7.12642° as reported on 2026-04-02 18:07 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel SPERATE (MMSI: 244690571) is a Other Type It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SPERATE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 5.9°C / 42.62°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 294° WNW |
| Pressure | 1018.2 hPa |
| Humidity | 92 % |
| Cloud Coverage | 87 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 16:04 | |||
| 2026-04-01 16:03 | |||
| 2026-04-01 09:57 | 2026-04-01 15:29 | 5 h | |
| 2026-03-30 20:55 | 2026-03-30 21:34 | 39 m | |
| 2026-03-28 19:57 | 2026-03-30 09:01 | 1 d | |
| 2026-03-27 17:27 | 2026-03-27 18:10 | 42 m | |
| 2026-03-26 15:11 | 2026-03-27 11:22 | 20 h | |
| 2026-03-25 17:34 | 2026-03-26 14:55 | 21 h | |
| 2026-03-25 14:47 | 2026-03-25 15:49 | 1 h | |
| 2026-03-25 12:13 | 2026-03-25 14:27 | 2 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 13 | ||
| 10 | ||
| 9 | ||
| 9 | ||
| 7 | ||
| 6 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 15:29 | 2026-04-01 16:04 | 0.71 nm | |||
| 2026-03-30 21:34 | 2026-04-01 09:57 | 128.03 nm | |||
| 2026-03-30 09:01 | 2026-03-30 20:55 | 70.46 nm | |||
| 2026-03-27 18:10 | 2026-03-28 19:57 | 98.53 nm | |||
| 2026-03-27 11:22 | 2026-03-27 17:27 | 48.53 nm | |||
| 2026-03-26 14:55 | 2026-03-26 15:11 | 1.08 nm | |||
| 2026-03-25 15:49 | 2026-03-25 17:34 | 11.46 nm | |||
| 2026-03-25 14:27 | 2026-03-25 14:47 | 2.19 nm | |||
| 2026-03-23 19:16 | 2026-03-25 12:13 | 42.60 nm | |||
| 2026-03-20 19:11 | 2026-03-21 19:50 | 114.66 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 18:10 | Status er ændret | Default Under way using engine |
49.97500 / 7.12500
ANDERNACH
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-04-02 18:07 | STOP Sejllads | --- |
49.97507 / 7.12642
ANDERNACH
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-04-02 18:07 | Udenfor Dækning |
49.97507 / 7.12642
North Sea
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-02 17:29 | Status er ændret | Under way using engine Default |
49.95481 / 7.10402
ANDERNACH
|
Fart: 5 kn Kurs: 199° |
| 2026-04-02 17:17 | Indenfor Dækning |
49.95445 / 7.10447
North Sea
|
Fart: 5.3 kn Kurs: 140.8° |
|
| 2026-04-02 16:09 | START Sejllads | --- |
49.95003 / 7.01860
ANDERNACH
|
Fart: 4.3 kn Kurs: -1° |
| 2026-04-02 15:58 | STOP Sejllads | --- |
49.94906 / 7.02258
ANDERNACH
|
Fart: 0.1 kn Kurs: -1° |
| 2026-04-02 14:41 | START Sejllads | --- |
49.89017 / 6.94714
ANDERNACH
|
Fart: 7.3 kn Kurs: 17° |
| 2026-04-02 14:05 | STOP Sejllads | --- |
49.87105 / 6.94680
ANDERNACH
|
Fart: 0.1 kn Kurs: -1° |
| 2026-04-02 12:21 | Udenfor Dækning |
49.84368 / 6.86893
North Sea
|
Fart: 7.4 kn Kurs: 98.8° |