SERVER
Other Type
Current Trip
| Time Travelled | 3 h, 48 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 7.78 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.3 Knots |
| MAX Speed | 6.9 Knots |
| AVG Wind | 21.1 knots |
| MAX Wind | 21.9 knots |
| MIN Temp | 10.6°C / 51.08°F |
| MAX Temp | 10.7°C / 51.26°F |
| Dybgang | 4 m |
| Position Modtaget | 17 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 6.2 Knots |
| Kurs | 108.7° |
| Område | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 17 m siden |
Info
Information
The current position of SERVER is in English Channel with coordinates 50.44668° / -1.84348° as reported on 2026-04-03 11:05 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.2 Knots and is heading at the port of PORTLAND. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-01 00:30 LT
The vessel SERVER (IMO: 9196515, MMSI: 257012480) is a Other Type It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SERVER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of SERVER as reported by AIS is 4 meters
Weather
| Temperature | 10.8°C / 51.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 23 knots |
| Direction | 244° WSW |
| Pressure | 1013.2 hPa |
| Humidity | 94.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 07:39 | 2026-04-03 08:35 | 2 d | |
| 2026-03-28 07:53 | 2026-03-31 10:25 | 3 d | |
| 2026-03-18 21:48 | 2026-03-26 16:06 | 7 d | |
| 2026-03-11 15:24 | 2026-03-15 08:24 | 3 d | |
| 2026-03-01 20:06 | 2026-03-08 18:27 | 6 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 10:25 | 2026-04-01 07:39 | 149.11 nm | |||
| 2026-03-26 16:06 | 2026-03-28 07:53 | 57.57 nm | |||
| 2026-03-15 08:24 | 2026-03-18 21:48 | 156.53 nm | |||
| 2026-03-08 18:27 | 2026-03-11 15:24 | 210.71 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 09:48 | Indenfor Dækning |
50.48066 / -2.04970
English Channel
|
Fart: 6.9 kn Kurs: 101.5° |
|
| 2026-04-03 07:35 | Afsejlet fra sidste havn |
|
50.48066 / -2.04970
PORTLAND
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 28° |
| 2026-04-03 07:08 | Udenfor Dækning |
50.58190 / -2.41945
English Channel
[GB] PORTLAND UK
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 32.4° |
|
| 2026-04-03 07:03 | Status er ændret | Under way using engine Moored |
50.57400 / -2.42747
[GB] PORTLAND UK
|
Fart: 5.8 kn Kurs: 30° |
| 2026-04-03 07:01 | START Sejllads |
50.57199 / -2.42913
[GB] PORTLAND UK
|
Fart: 3.5 kn Kurs: 29° |
|
| 2026-04-02 19:33 | Destination er ændret | PORTLAND PORTLAND UK |
50.57117 / -2.43165
[GB] PORTLAND UK
|
Fart: Kurs: 227° |
| 2026-04-02 19:27 | ETA er ændret | 2026/04/01 07:30 2026/03/01 20:00 |
50.57115 / -2.43167
[GB] PORTLAND UK
|
Fart: Kurs: 227° |
| 2026-04-02 06:57 | Status er ændret | Moored Under way using engine |
50.57115 / -2.43167
[GB] PORTLAND UK
|
Fart: Kurs: 227° |
| 2026-04-02 06:23 | Status er ændret | Under way using engine Moored |
50.56993 / -2.43443
[GB] PORTLAND UK
|
Fart: Kurs: 85° |
| 2026-04-01 07:24 | Status er ændret | Moored Under way using engine |
50.56993 / -2.43443
[GB] PORTLAND UK
|
Fart: Kurs: 85° |