MORPHEUS
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 5 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 88.59 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.3 Knots |
| MAX Speed | 10.3 Knots |
| AVG Wind | 5.9 knots |
| MAX Wind | 17.5 knots |
| MIN Temp | 1.9°C / 35.42°F |
| MAX Temp | 11°C / 51.8°F |
| Dybgang | 1.6 m |
| Position Modtaget | 3 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 6.7 Knots |
| Kurs | 185.5° |
| Område | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 3 d siden |
Info
Information
The current position of MORPHEUS is in North Sea with coordinates 50.79114° / 5.69059° as reported on 2026-03-30 12:12 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.7 Knots
The vessel MORPHEUS (MMSI: 244660696) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MORPHEUS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of MORPHEUS as reported by AIS is 1.6 meters
Weather
| Temperature | 7.8°C / 46.04°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 307° NW |
| Pressure | 1018.7 hPa |
| Humidity | 71.8 % |
| Cloud Coverage | 70 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-28 19:32 | 2026-03-29 06:17 | 9 h | |
| 2026-03-25 06:18 | 2026-03-25 14:07 | 7 h | |
| 2026-03-25 00:07 | 2026-03-25 05:47 | 5 h | |
| 2026-03-16 09:24 | 2026-03-16 10:50 | 1 h | |
| 2026-03-15 10:02 | 2026-03-15 10:57 | 54 m | |
| 2026-03-14 19:04 | 2026-03-15 06:18 | 11 h | |
| 2026-03-13 17:20 | 2026-03-14 06:10 | 12 h | |
| 2026-03-13 14:43 | 2026-03-13 15:51 | 1 h | |
| 2026-03-13 11:02 | 2026-03-13 13:21 | 2 h | |
| 2026-03-11 16:30 | 2026-03-12 20:56 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 12 | ||
| 9 | ||
| 7 | ||
| 7 | ||
| 6 | ||
| 6 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-25 14:07 | 2026-03-28 19:32 | 350.66 nm | |||
| 2026-03-25 05:47 | 2026-03-25 06:18 | 0.72 nm | |||
| 2026-03-16 10:50 | 2026-03-25 00:07 | 279.41 nm | |||
| 2026-03-15 10:57 | 2026-03-16 09:24 | 58.95 nm | |||
| 2026-03-15 06:18 | 2026-03-15 10:02 | 21.63 nm | |||
| 2026-03-14 06:10 | 2026-03-14 19:04 | 77.18 nm | |||
| 2026-03-13 15:51 | 2026-03-13 17:20 | 10.23 nm | |||
| 2026-03-13 13:21 | 2026-03-13 14:43 | 10.14 nm | |||
| 2026-03-12 20:56 | 2026-03-13 11:02 | 18.77 nm | |||
| 2026-03-11 14:28 | 2026-03-11 16:30 | 8.52 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 12:12 | Udenfor Dækning |
50.79114 / 5.69059
North Sea
|
Fart: 6.7 kn Kurs: 185.5° |
|
| 2026-03-30 11:26 | Status er ændret | Under way using engine Moored |
50.79771 / 5.69143
VANDAMMESLUIS CDNB
|
Fart: 0.8 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-30 11:26 | Status er ændret | Moored Under way using engine |
50.79796 / 5.69139
VANDAMMESLUIS CDNB
|
Fart: 0.5 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-30 11:02 | Indenfor Dækning |
50.81139 / 5.69328
North Sea
|
Fart: 6.8 kn Kurs: 193.8° |
|
| 2026-03-30 09:19 | Udenfor Dækning |
50.99127 / 5.76854
North Sea
|
Fart: 6.2 kn Kurs: 206.4° |
|
| 2026-03-30 08:55 | START Sejllads | --- |
51.03303 / 5.79748
VANDAMMESLUIS CDNB
|
Fart: 3.6 kn Kurs: 198.5° |
| 2026-03-30 08:53 | Status er ændret | Under way using engine Moored |
51.03480 / 5.79830
VANDAMMESLUIS CDNB
|
Fart: 0.7 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-30 08:53 | Status er ændret | Moored Under way using engine |
51.03487 / 5.79828
VANDAMMESLUIS CDNB
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-03-30 08:49 | STOP Sejllads | --- |
51.03489 / 5.79827
VANDAMMESLUIS CDNB
|
Fart: Kurs: 511° |
| 2026-03-30 08:14 | Indenfor Dækning |
51.05718 / 5.80825
North Sea
|
Fart: 7.9 kn Kurs: 200.2° |