LORI
Container Ship
Current Trip
| Trip Time | 2 days |
|---|---|
| Trip Distance | 577.88 nm |
| AVG Speed | 10.9 Knots |
| MAX Speed | 14 Knots |
| Dybgang | 10.7 m |
| AVG Wind | 12 knots |
| MAX Wind | 25 knots |
| MIN Temp | 15.1°C / 59.18°F |
| MAX Temp | 19.8°C / 67.64°F |
| Position Modtaget | 29 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 16.3 Knots |
| Kurs | 204.7° |
| Område | South Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 29 d siden |
Info
Information
The current position of LORI is in South Atlantic Ocean with coordinates -28.45088° / -48.33014° as reported on 2026-03-04 06:59 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 16.3 Knots and is currently inside the port of VALPARAISO.
The vessel LORI (IMO: 9631125, MMSI: 636019794) is a Container Ship that was built in 2012 ( 14 år gamle ). It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LORI is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LORI as reported by AIS is 10.7 meters
Weather
| Temperature | 15.2°C / 59.36°F |
|---|---|
| Wind Speed | 19 knots |
| Direction | 186° S |
| Pressure | 1014.8 hPa |
| Humidity | 78.2 % |
| Cloud Coverage | 3 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 21:14 | |||
| 2026-03-30 06:34 | 2026-03-31 16:22 | 1 d | |
| 2026-03-23 15:42 | 2026-03-26 04:22 | 2 d | |
| 2026-03-20 11:34 | 2026-03-21 14:34 | 1 d | |
| 2026-03-15 07:22 | 2026-03-16 15:54 | 1 d | |
| 2026-03-02 18:29 | 2026-03-03 09:13 | 14 h | |
| 2026-02-25 21:53 | 2026-02-27 08:21 | 1 d | |
| 2026-02-15 12:58 | 2026-02-16 13:49 | 1 d | |
| 2026-02-13 13:30 | 2026-02-14 18:34 | 1 d | |
| 2026-02-07 12:43 | 2026-02-08 06:13 | 17 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 16:22 | 2026-04-02 21:14 | 577.88 nm | |||
| 2026-03-26 04:22 | 2026-03-30 06:34 | 1510.01 nm | |||
| 2026-03-21 14:34 | 2026-03-23 15:42 | 725.29 nm | |||
| 2026-03-16 15:54 | 2026-03-20 11:34 | 1344.69 nm | |||
| 2026-03-03 09:13 | 2026-03-15 07:22 | 3592.79 nm | |||
| 2026-02-27 08:21 | 2026-03-02 18:29 | 604.09 nm | |||
| 2026-02-16 13:49 | 2026-02-25 21:53 | 3259.38 nm | |||
| 2026-02-14 18:34 | 2026-02-15 12:58 | 225.77 nm | |||
| 2026-02-08 06:13 | 2026-02-13 13:30 | 937.09 nm | |||
| 2026-02-03 22:38 | 2026-02-07 12:43 | 1288.52 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 00:43 | STOP Sejllads |
-33.03332 / -71.62639
[CL] VALPARAISO
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 345° |
|
| 2026-04-03 00:14 | Skibe i havn |
|
-33.03335 / -71.61596
[CL] VALPARAISO
|
Fart: 3.2 kn Kurs: 234° |
| 2026-03-31 19:43 | START Sejllads | --- |
-23.64669 / -70.41807
BRRIG
|
Fart: 4 kn Kurs: 304° |
| 2026-03-31 19:22 | Afsejlet fra sidste havn |
|
-23.64331 / -70.40867
BRRIG
|
Fart: 2.8 kn Kurs: 177° |
| 2026-03-30 09:57 | STOP Sejllads |
-23.64991 / -70.40739
[CL] ANTOFAGASTA
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 177° |
|
| 2026-03-30 09:34 | Skibe i havn |
|
-23.64678 / -70.40729
[CL] ANTOFAGASTA
|
Fart: 2.4 kn Kurs: 162° |
| 2026-03-30 09:18 | START Sejllads | --- |
-23.63572 / -70.41785
BRRIG
|
Fart: 3.1 kn Kurs: 130° |
| 2026-03-30 09:06 | STOP Sejllads | --- |
-23.63400 / -70.41905
BRRIG
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 100° |
| 2026-03-30 08:26 | START Sejllads | --- |
-23.66280 / -70.45282
BRRIG
|
Fart: 4.5 kn Kurs: 76° |
| 2026-03-30 07:42 | STOP Sejllads | --- |
-23.65972 / -70.45583
BRRIG
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 147° |