HIGH SPIRITS
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 16.06 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 3.7 Knots |
| MAX Speed | 6.2 Knots |
| AVG Wind | 10.5 knots |
| MAX Wind | 14 knots |
| MIN Temp | 25.1°C / 77.18°F |
| MAX Temp | 26°C / 78.8°F |
| Dybgang | --- |
| Position Modtaget | Nu |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 3.1 Knots |
| Kurs | 47.3° |
| Område | Caribbean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | Nu |
Info
Information
The current position of HIGH SPIRITS is in Caribbean Sea with coordinates 16.06597° / -61.50607° as reported on 2026-04-02 16:55 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 3.1 Knots
The vessel HIGH SPIRITS (MMSI: 235034243) is a Sailing It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of HIGH SPIRITS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 25.5°C / 77.9°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 91° E |
| Pressure | 1015.6 hPa |
| Humidity | 72.7 % |
| Cloud Coverage | 13 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-29 17:42 | 2026-03-29 17:48 | 5 m | |
| 2026-03-24 15:04 | 2026-03-29 12:19 | 4 d | |
| 2026-03-19 16:07 | 2026-03-21 06:17 | 1 d | |
| 2026-03-11 09:08 | 2026-03-13 06:12 | 1 d | |
| 2026-03-10 09:55 | 2026-03-11 08:30 | 22 h | |
| 2026-03-09 07:28 | 2026-03-10 08:40 | 1 d | |
| 2026-03-06 17:22 | 2026-03-08 08:57 | 1 d | |
| 2026-02-13 10:39 | 2026-02-18 13:58 | 5 d | |
| 2026-02-06 21:27 | 2026-02-07 08:43 | 11 h | |
| 2026-02-05 09:46 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 5 | ||
| 4 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 12:19 | 2026-03-29 17:42 | 15.44 nm | |||
| 2026-03-21 06:17 | 2026-03-24 15:04 | 112.15 nm | |||
| 2026-03-13 06:12 | 2026-03-19 16:07 | 101.99 nm | |||
| 2026-03-11 08:30 | 2026-03-11 09:08 | 2.27 nm | |||
| 2026-03-10 08:40 | 2026-03-10 09:55 | 2.65 nm | |||
| 2026-03-08 08:57 | 2026-03-09 07:28 | 5.38 nm | |||
| 2026-02-18 13:58 | 2026-03-06 17:22 | 137.96 nm | |||
| 2026-02-07 08:43 | 2026-02-13 10:39 | 142.30 nm | |||
| 2026-01-29 13:48 | 2026-02-06 21:27 | 250.59 nm | |||
| 2026-01-29 13:48 | 2026-02-05 09:46 | 249.60 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 12:11 | START Sejllads | --- |
15.89107 / -61.59643
|
Fart: 3.2 kn Kurs: 322.2° |
| 2026-04-02 10:58 | Indenfor Dækning |
15.86548 / -61.59583
Caribbean Sea
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 172.4° |
|
| 2026-04-01 22:58 | Udenfor Dækning |
15.86568 / -61.59579
Caribbean Sea
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 241.3° |
|
| 2026-04-01 14:54 | Indenfor Dækning |
15.86562 / -61.59587
Caribbean Sea
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 148.3° |
|
| 2026-03-31 16:40 | Udenfor Dækning |
15.86561 / -61.59586
Caribbean Sea
|
Fart: 0.8 kn Kurs: 205.4° |
|
| 2026-03-31 15:52 | Indenfor Dækning |
15.86532 / -61.59573
Caribbean Sea
|
Fart: 0.4 kn Kurs: 357.7° |
|
| 2026-03-30 23:55 | Udenfor Dækning |
15.86541 / -61.59575
Caribbean Sea
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 157.6° |
|
| 2026-03-30 20:55 | Indenfor Dækning |
15.86546 / -61.59581
Caribbean Sea
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 221° |
|
| 2026-03-30 17:55 | Udenfor Dækning |
15.86569 / -61.59581
Caribbean Sea
|
Fart: 0.2 kn Kurs: 187.4° |
|
| 2026-03-30 15:58 | Indenfor Dækning |
15.86530 / -61.59572
Caribbean Sea
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 317.3° |