FLEX AURORA
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 46 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 9140.09 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 15.1 Knots |
| MAX Speed | 21.1 Knots |
| AVG Wind | 9.4 knots |
| MAX Wind | 30 knots |
| MIN Temp | 17.4°C / 63.32°F |
| MAX Temp | 29.8°C / 85.64°F |
| Dybgang | 9.4 m |
| Position Modtaget | 6 d siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Fart | 17.7 Knots |
| Kurs | 293.2° |
| Område | South Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 6 d siden |
Info
Information
The current position of FLEX AURORA is in South Atlantic Ocean with coordinates -33.85136° / 18.01794° as reported on 2026-03-27 09:00 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 17.7 Knots
The vessel FLEX AURORA (IMO: 9857365, MMSI: 538008764) is a Tanker It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FLEX AURORA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FLEX AURORA as reported by AIS is 9.4 meters
Weather
| Temperature | 27.2°C / 80.96°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 81° E |
| Pressure | 1013.1 hPa |
| Humidity | 73.5 % |
| Cloud Coverage | 18 % |
Featured Company
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-06 17:37 | 2026-02-15 06:23 | 15093.11 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 09:08 | Status er ændret | Default Under way using engine |
-33.83468 / 17.97227
FOR ORDERS
|
Fart: 17.7 kn Kurs: 293.2° |
| 2026-03-27 09:00 | Udenfor Dækning |
-33.85136 / 18.01794
South Atlantic Ocean
|
Fart: 17.7 kn Kurs: 293.2° |
|
| 2026-03-27 08:17 | START Sejllads | --- |
-33.90619 / 18.20574
FOR ORDERS
|
Fart: 3.1 kn Kurs: 312° |
| 2026-03-27 07:28 | Status er ændret | Under way using engine Default |
-33.91580 / 18.20403
FOR ORDERS
|
Fart: 0.4 kn Kurs: 23° |
| 2026-03-27 07:20 | Status er ændret | Default Under way using engine |
-33.91591 / 18.20382
FOR ORDERS
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 26° |
| 2026-03-27 07:15 | STOP Sejllads | --- |
-33.91583 / 18.20341
FOR ORDERS
|
Fart: 0.3 kn Kurs: 26° |
| 2026-03-27 04:11 | Status er ændret | Under way using engine Default |
-34.41625 / 18.15087
FOR ORDERS
|
Fart: 15.4 kn Kurs: 324° |
| 2026-03-27 04:00 | Status er ændret | Default Under way using engine |
-34.45271 / 18.18654
FOR ORDERS
|
Fart: 15.6 kn Kurs: 315.7° |
| 2026-03-27 03:50 | Status er ændret | Under way using engine Default |
-34.48308 / 18.22234
FOR ORDERS
|
Fart: 15.6 kn Kurs: 316° |
| 2026-03-27 03:48 | Status er ændret | Default Under way using engine |
-34.48984 / 18.23020
FOR ORDERS
|
Fart: 15.6 kn Kurs: 315.6° |