CAPT. LIAM
Fishing
Current Trip
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 34.40 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 7.1 Knots |
| MAX Speed | 9.2 Knots |
| AVG Wind | 11.1 knots |
| MAX Wind | 12 knots |
| MIN Temp | 21.8°C / 71.24°F |
| MAX Temp | 24.1°C / 75.38°F |
| Dybgang | --- |
| Position Modtaget | 3 h, 14 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | 3 Knots |
| Kurs | 226.3° |
| Område | Gulf of Mexico |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 3 h, 14 m siden |
Info
Information
The current position of CAPT. LIAM is in Gulf of Mexico with coordinates 29.69685° / -93.30093° as reported on 2026-04-02 16:54 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 3 Knots
The vessel CAPT. LIAM (MMSI: 367716350) is a Fishing It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CAPT. LIAM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 23.8°C / 74.84°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 153° SSE |
| Pressure | 1017.1 hPa |
| Humidity | 82.4 % |
| Cloud Coverage | 80 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-29 13:56 | 2026-03-31 08:49 | 1 d | |
| 2026-03-06 09:19 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 9 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-06 09:19 | 2026-03-29 13:56 | 842.37 nm |
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 16:54 | Udenfor Dækning |
29.69685 / -93.30093
Gulf of Mexico
|
Fart: 3 kn Kurs: 226.3° |
|
| 2026-04-02 16:41 | Indenfor Dækning |
29.70569 / -93.29144
Gulf of Mexico
|
Fart: 3.1 kn Kurs: 218° |
|
| 2026-03-31 18:04 | Udenfor Dækning |
29.66873 / -93.39156
Gulf of Mexico
|
Fart: 6 kn Kurs: 89° |
|
| 2026-03-31 13:49 | Afsejlet fra sidste havn |
|
29.69342 / -93.84085
|
Fart: 9.4 kn Kurs: 149.5° |
| 2026-03-31 13:23 | START Sejllads |
29.73905 / -93.88243
[US] SABINE PASS
|
Fart: 6.3 kn Kurs: 68.8° |
|
| 2026-03-31 13:15 | Indenfor Dækning |
29.73841 / -93.88490
Gulf of Mexico
[US] SABINE PASS
|
Fart: Kurs: 0° |
|
| 2026-03-29 19:13 | Udenfor Dækning |
29.73801 / -93.88544
Gulf of Mexico
[US] SABINE PASS
|
Fart: Kurs: 15.4° |
|
| 2026-03-29 19:01 | STOP Sejllads |
29.73802 / -93.88549
[US] SABINE PASS
|
Fart: 0.1 kn Kurs: 511° |
|
| 2026-03-29 18:56 | Skibe i havn |
|
29.73919 / -93.88594
[US] SABINE PASS
|
Fart: 1 kn Kurs: 511° |
| 2026-03-29 16:26 | START Sejllads | --- |
29.62495 / -94.01179
|
Fart: 4.6 kn Kurs: 183.9° |