BARA
Fishing
Current Trip
| Trip Time | --- |
|---|---|
| Trip Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| Dybgang | --- |
| AVG Wind | --- |
| MAX Wind | --- |
| MIN Temp | --- |
| MAX Temp | --- |
| Position Modtaget | 1 m siden |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Fart | |
| Kurs | --- |
| Område | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Modtaget | 1 m siden |
Info
Information
The current position of BARA is in North Atlantic Ocean with coordinates 64.15353° / -21.94589° as reported on 2026-04-03 11:44 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of REYKJAVIK.
The vessel BARA (MMSI: 251361110) is a Fishing It's sailing under the flag of [IS] Iceland.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of BARA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 0.1°C / 32.18°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 117° ESE |
| Pressure | 993.4 hPa |
| Humidity | 62.6 % |
| Cloud Coverage | 91 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Tid | Hændelsen | Detaljer | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 02:52 | Indenfor Dækning |
64.15357 / -21.94589
North Atlantic Ocean
[IS] REYKJAVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-02 01:47 | Udenfor Dækning |
64.15354 / -21.94590
North Atlantic Ocean
[IS] REYKJAVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-02 00:07 | Indenfor Dækning |
64.15355 / -21.94588
North Atlantic Ocean
[IS] REYKJAVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-01 20:46 | Udenfor Dækning |
64.15356 / -21.94589
North Atlantic Ocean
[IS] REYKJAVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-01 20:46 | Indenfor Dækning |
64.15356 / -21.94589
North Atlantic Ocean
[IS] REYKJAVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-01 19:39 | Udenfor Dækning |
64.15356 / -21.94590
North Atlantic Ocean
[IS] REYKJAVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-04-01 19:05 | Indenfor Dækning |
64.15357 / -21.94588
North Atlantic Ocean
[IS] REYKJAVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-31 12:19 | Udenfor Dækning |
64.15352 / -21.94593
North Atlantic Ocean
[IS] REYKJAVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-30 20:04 | Indenfor Dækning |
64.15355 / -21.94588
North Atlantic Ocean
[IS] REYKJAVIK
|
Fart: Kurs: 511° |
|
| 2026-03-30 16:28 | Udenfor Dækning |
64.15353 / -21.94586
North Atlantic Ocean
[IS] REYKJAVIK
|
Fart: Kurs: 511° |