TZIGANE
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 9 days |
|---|---|
| Trip Distance | 23.65 nm |
| AVG Speed | 3.8 Knots |
| MAX Speed | 6.2 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 3.9 knots |
| MAX Wind | 18.8 knots |
| MIN Temp | 7.6°C / 45.68°F |
| MAX Temp | 9.2°C / 48.56°F |
| Position Received | 22 h, 1 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 22 h, 1 m ago |
Info
Information
The current position of TZIGANE is in North Sea with coordinates 52.41777° / 5.22030° as reported on 2026-04-01 16:41 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots and is currently inside the port of DE BLOCQ VAN KUFFELER.
The vessel TZIGANE (MMSI: 244060690) is a Sailing It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of TZIGANE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 10.1°C / 50.18°F |
|---|---|
| Wind Speed | 2 knots |
| Direction | 177° S |
| Pressure | 1021.2 hPa |
| Humidity | 68.2 % |
| Cloud Coverage | 34 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 14:57 | |||
| 2026-03-23 15:55 | |||
| 2026-03-22 14:08 | 2026-03-23 10:20 | 20 h | |
| 2026-03-21 17:57 | 2026-03-22 09:36 | 15 h | |
| 2026-03-20 15:51 | 2026-03-21 16:19 | 1 d | |
| 2026-03-19 17:38 | 2026-03-20 11:32 | 17 h | |
| 2026-03-18 17:25 | 2026-03-19 11:29 | 18 h | |
| 2026-03-18 12:36 | 2026-03-18 13:39 | 1 h | |
| 2026-03-11 14:58 | 2026-03-18 11:14 | 6 d | |
| 2026-03-11 12:24 | 2026-03-11 13:48 | 1 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 46 | ||
| 18 | ||
| 8 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 3 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-23 10:20 | 2026-04-01 14:57 | 23.65 nm | |||
| 2026-03-23 10:20 | 2026-03-23 15:55 | 17.79 nm | |||
| 2026-03-22 09:36 | 2026-03-22 14:08 | 21.87 nm | |||
| 2026-03-21 16:19 | 2026-03-21 17:57 | 11.36 nm | |||
| 2026-03-20 11:32 | 2026-03-20 15:51 | 24.53 nm | |||
| 2026-03-19 11:29 | 2026-03-19 17:38 | 30.51 nm | |||
| 2026-03-18 13:39 | 2026-03-18 17:25 | 15.85 nm | |||
| 2026-03-18 11:14 | 2026-03-18 12:36 | 9.71 nm | |||
| 2026-03-11 13:48 | 2026-03-11 14:58 | 7.58 nm | |||
| 2026-03-11 11:12 | 2026-03-11 12:24 | 7.25 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 16:41 | OUT of Coverage |
52.41777 / 5.22030
North Sea
[NL] DE BLOCQ VAN KUFFELER
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-01 16:29 | IN Coverage |
52.41779 / 5.22027
North Sea
[NL] DE BLOCQ VAN KUFFELER
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-01 14:56 | OUT of Coverage |
52.41774 / 5.22022
North Sea
[NL] DE BLOCQ VAN KUFFELER
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-01 13:00 | STOP Moving |
52.41777 / 5.22026
[NL] DE BLOCQ VAN KUFFELER
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-01 12:57 | PORT ARRIVAL |
|
52.41856 / 5.21925
[NL] DE BLOCQ VAN KUFFELER
|
Speed: 4.3 kn Course: 152.3° |
| 2026-04-01 11:18 | IN Coverage |
52.42058 / 5.22334
North Sea
|
Speed: 3 kn Course: 59.1° |
|
| 2026-03-30 14:17 | OUT of Coverage |
52.41774 / 5.22029
North Sea
[NL] DE BLOCQ VAN KUFFELER
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-30 14:15 | IN Coverage |
52.41774 / 5.22029
North Sea
[NL] DE BLOCQ VAN KUFFELER
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-27 15:39 | OUT of Coverage |
52.41775 / 5.22028
North Sea
[NL] DE BLOCQ VAN KUFFELER
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-03-27 15:15 | IN Coverage |
52.41779 / 5.22030
North Sea
[NL] DE BLOCQ VAN KUFFELER
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |