STORM
High speed craft
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | 2 h, 2 mins |
| Distance Travelled | 1720.73 nm |
| Remaining Distance | 193.78 nm |
| AVG Speed | 20 Knots |
| MAX Speed | 20 Knots |
| AVG Wind | 8.9 knots |
| MAX Wind | 20.3 knots |
| MIN Temp | -18.7°C / -1.66°F |
| MAX Temp | 5.3°C / 41.54°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 2 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 m ago |
Info
Information
The current position of STORM is in Norwegian Sea with coordinates 67.48845° / 15.45511° as reported on 2026-04-02 18:27 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is heading at the port of TROMSO. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-02 22:31 LT
The vessel STORM (MMSI: 258027600) is a High speed craft It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of STORM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | -0.2°C / 31.64°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 214° SW |
| Pressure | 1005 hPa |
| Humidity | 99.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 13:04 | Status Changed | Moored Under way using engine |
67.48848 / 15.45509
FISHFARMS
|
Speed: 0.8 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 13:04 | STOP Moving | --- |
67.48848 / 15.45509
FISHFARMS
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 11:59 | START Moving | --- |
67.63171 / 15.25886
FISHFARMS
|
Speed: 6.6 kn Course: 208.5° |
| 2026-04-02 11:54 | Status Changed | Under way using engine Moored |
67.63459 / 15.26249
FISHFARMS
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 10:50 | Status Changed | Moored Default |
67.63458 / 15.26261
FISHFARMS
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
| 2026-04-02 10:47 | Status Changed | Default Moored |
67.63457 / 15.26254
FISHFARMS
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 10:38 | Status Changed | Moored Default |
67.63454 / 15.26260
FISHFARMS
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
| 2026-04-02 10:35 | Status Changed | Default Moored |
67.63454 / 15.26255
FISHFARMS
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 09:50 | Status Changed | Moored Default |
67.63455 / 15.26253
FISHFARMS
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
| 2026-04-02 09:47 | Status Changed | Default Moored |
67.63455 / 15.26254
FISHFARMS
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |