SOLVA
Sailing
Current Trip
| Trip Time | --- |
|---|---|
| Trip Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| Draught | --- |
| AVG Wind | --- |
| MAX Wind | --- |
| MIN Temp | --- |
| MAX Temp | --- |
| Position Received | 11 h, 52 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 0.3 Knots |
| Course | --- |
| Area | Ionian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 11 h, 52 m ago |
Info
Information
The current position of SOLVA is in Ionian Sea with coordinates 39.64965° / 19.84896° as reported on 2026-03-30 06:18 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.3 Knots and is currently inside the port of GOUVIA KONTOKALI.
The vessel SOLVA (MMSI: 240522400) is a Sailing It's sailing under the flag of [GR] Greece.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SOLVA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 11°C / 51.8°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 92° E |
| Pressure | 1012.1 hPa |
| Humidity | 72.1 % |
| Cloud Coverage | 47 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 11 | ||
| 10 | ||
| 5 | ||
| 4 | ||
| 3 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 06:18 | OUT of Coverage |
39.64965 / 19.84896
Ionian Sea
[GR] GOUVIA KONTOKALI
|
Speed: 0.3 kn Course: 334.2° |
|
| 2026-03-30 03:45 | IN Coverage |
39.64970 / 19.84899
Ionian Sea
[GR] GOUVIA KONTOKALI
|
Speed: Course: 300.6° |
|
| 2026-03-28 10:39 | OUT of Coverage |
39.64969 / 19.84898
Ionian Sea
[GR] GOUVIA KONTOKALI
|
Speed: Course: 30.7° |
|
| 2026-03-28 00:11 | IN Coverage |
39.64967 / 19.84893
Ionian Sea
[GR] GOUVIA KONTOKALI
|
Speed: Course: 147° |
|
| 2026-03-26 10:33 | OUT of Coverage |
39.64972 / 19.84896
Ionian Sea
[GR] GOUVIA KONTOKALI
|
Speed: 0.1 kn Course: 291.9° |
|
| 2026-03-26 08:12 | IN Coverage |
39.64969 / 19.84896
Ionian Sea
[GR] GOUVIA KONTOKALI
|
Speed: 0.2 kn Course: 125.2° |
|
| 2026-03-25 17:27 | OUT of Coverage |
39.64967 / 19.84900
Ionian Sea
[GR] GOUVIA KONTOKALI
|
Speed: 0.1 kn Course: 81.8° |
|
| 2026-03-25 17:27 | IN Coverage |
39.64967 / 19.84900
Ionian Sea
[GR] GOUVIA KONTOKALI
|
Speed: 0.1 kn Course: 81.8° |
|
| 2026-03-25 15:33 | OUT of Coverage |
39.64970 / 19.84895
Ionian Sea
[GR] GOUVIA KONTOKALI
|
Speed: 0.2 kn Course: 341.6° |
|
| 2026-03-25 12:27 | IN Coverage |
39.64964 / 19.84907
Ionian Sea
[GR] GOUVIA KONTOKALI
|
Speed: 0.1 kn Course: 133.1° |