SMAASKJER
Fishing
Current Trip
| Trip Time | 43 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 1.65 nm |
| AVG Speed | 6.6 Knots |
| MAX Speed | 6.8 Knots |
| Draught | 1.5 m |
| AVG Wind | 15.3 knots |
| MAX Wind | 15.3 knots |
| MIN Temp | 2.5°C / 36.5°F |
| MAX Temp | 2.6°C / 36.68°F |
| Position Received | 4 h, 17 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 h, 17 m ago |
Info
Information
The current position of SMAASKJER is in Norwegian Sea with coordinates 68.15100° / 14.20183° as reported on 2026-04-02 10:38 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of HENNINGSVAR.
The vessel SMAASKJER (MMSI: 257327420) is a Fishing It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SMAASKJER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of SMAASKJER as reported by AIS is 1.5 meters
Weather
| Temperature | 2.9°C / 37.22°F |
|---|---|
| Wind Speed | 25 knots |
| Direction | 245° WSW |
| Pressure | 1000.7 hPa |
| Humidity | 77.2 % |
| Cloud Coverage | 80 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-23 19:21 | |||
| 2026-03-04 08:02 | 2026-03-23 18:38 | 19 d | |
| 2026-03-03 10:03 | 2026-03-04 07:55 | 21 h | |
| 2026-03-03 09:57 | |||
| 2026-03-01 11:02 | 2026-03-02 07:29 | 20 h | |
| 2026-03-01 10:56 | |||
| 2026-02-27 07:31 | |||
| 2026-02-21 15:29 | |||
| 2026-02-19 08:09 | |||
| 2026-02-15 20:45 | 2026-02-17 13:49 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 16 | ||
| 2 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-23 18:38 | 2026-03-23 19:21 | 1.65 nm | |||
| 2026-03-04 07:55 | 2026-03-04 08:02 | 0.85 nm | |||
| 2026-03-03 09:57 | 2026-03-03 10:03 | 0.49 nm | |||
| 2026-03-01 10:56 | 2026-03-01 11:02 | 0.54 nm | |||
| 2026-02-15 15:59 | 2026-02-15 20:45 | 0.78 nm | |||
| 2026-02-14 07:58 | 2026-02-14 08:06 | 0.90 nm | |||
| 2026-02-04 06:22 | 2026-02-06 23:21 | 306.32 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 10:38 | OUT of Coverage |
68.15100 / 14.20183
Norwegian Sea
[NO] HENNINGSVAR
|
Speed: Course: 357° |
|
| 2026-04-02 10:36 | IN Coverage |
68.15100 / 14.20183
Norwegian Sea
[NO] HENNINGSVAR
|
Speed: Course: 26° |
|
| 2026-03-23 18:21 | OUT of Coverage |
68.15117 / 14.20200
Norwegian Sea
[NO] HENNINGSVAR
|
Speed: Course: 26° |
|
| 2026-03-23 18:21 | STOP Moving |
68.15117 / 14.20200
[NO] HENNINGSVAR
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-03-23 18:21 | PORT ARRIVAL |
|
68.15117 / 14.20200
[NO] HENNINGSVAR
|
Speed: 6.7 kn Course: 284° |
| 2026-03-23 17:53 | IN Coverage |
68.15267 / 14.27417
Norwegian Sea
|
Speed: 6.8 kn Course: 265° |
|
| 2026-03-23 17:38 | PORT DEPARTURE |
|
68.15267 / 14.27417
AARAM
|
Speed: Course: 511° |