SHIPKA
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 10 days |
|---|---|
| Trip Distance | 1048.33 nm |
| AVG Speed | 7.7 Knots |
| MAX Speed | 12 Knots |
| Draught | 10.1 m |
| AVG Wind | 15.7 knots |
| MAX Wind | 29 knots |
| MIN Temp | 12.4°C / 54.32°F |
| MAX Temp | 18.1°C / 64.58°F |
| Position Received | 26 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | |
| Course | 84° |
| Area | Mediterranean Sea - Eastern Basin |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 26 d ago |
Info
Information
The current position of SHIPKA is in Mediterranean Sea - Eastern Basin with coordinates 34.61062° / 10.84370° as reported on 2026-03-03 07:37 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of ALEXANDRIA.
The vessel SHIPKA (MMSI: 229653000) is a Cargo It's sailing under the flag of [MT] Malta.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of SHIPKA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of SHIPKA as reported by AIS is 10.1 meters
Weather
| Temperature | 16.1°C / 60.98°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 298° WNW |
| Pressure | 1012.8 hPa |
| Humidity | 65 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-25 00:41 | |||
| 2026-03-05 06:55 | 2026-03-14 06:47 | 8 d | |
| 2026-01-24 14:07 | 2026-01-25 21:38 | 1 d | |
| 2026-01-11 20:13 | 2026-01-11 21:10 | 56 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 5 | ||
| 4 | ||
| 4 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-14 06:47 | 2026-03-25 00:41 | 1048.33 nm | |||
| 2026-01-25 21:38 | 2026-03-05 06:55 | 5269.94 nm | |||
| 2026-01-11 21:10 | 2026-01-24 14:07 | 1404.85 nm | |||
| 2025-12-16 21:07 | 2026-01-11 20:13 | 5067.26 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 16:21 | STOP Moving |
31.17073 / 29.85639
[EG] ALEXANDRIA
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
|
| 2026-03-27 16:03 | START Moving |
31.17453 / 29.85932
[EG] ALEXANDRIA
|
Speed: 3.9 kn Course: 242° |
|
| 2026-03-24 23:32 | STOP Moving |
31.17864 / 29.87258
[EG] ALEXANDRIA
|
Speed: 0.1 kn Course: 38° |
|
| 2026-03-24 22:41 | PORT ARRIVAL |
|
31.16295 / 29.84738
[EG] ALEXANDRIA
|
Speed: 5.6 kn Course: 69° |
| 2026-03-24 22:10 | START Moving | --- |
31.17266 / 29.79268
TNSFAANG
|
Speed: 4.4 kn Course: 107° |
| 2026-03-24 21:53 | STOP Moving | --- |
31.17549 / 29.78656
TNSFAANG
|
Speed: 0.3 kn Course: 116° |
| 2026-03-24 21:21 | START Moving | --- |
31.19857 / 29.78351
TNSFAANG
|
Speed: 3.5 kn Course: 164° |
| 2026-03-24 20:54 | STOP Moving | --- |
31.20341 / 29.77470
TNSFAANG
|
Speed: 0.3 kn Course: 114° |
| 2026-03-24 20:41 | START Moving | --- |
31.20726 / 29.76628
TNSFAANG
|
Speed: 3.5 kn Course: 113° |