RUNNER
Not available
Current Trip
| Time Travelled | 31 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 101.16 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.8 Knots |
| MAX Speed | 7.8 Knots |
| AVG Wind | 8.8 knots |
| MAX Wind | 19.9 knots |
| MIN Temp | 1.8°C / 35.24°F |
| MAX Temp | 6.5°C / 43.7°F |
| Draught | 2 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Kattegat |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of RUNNER is in Kattegat with coordinates 55.41629° / 12.82934° as reported on 2026-04-02 19:51 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel RUNNER (IMO: 8433629, MMSI: 265821600) is a Not available It's sailing under the flag of [SE] Sweden.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of RUNNER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of RUNNER as reported by AIS is 2 meters
Weather
| Temperature | 5.6°C / 42.08°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 240° WSW |
| Pressure | 1010.9 hPa |
| Humidity | 93.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-02-24 15:44 | 2026-03-02 11:43 | 5 d | |
| 2026-02-24 13:27 | 2026-02-24 13:39 | 11 m | |
| 2026-02-23 17:18 | 2026-02-24 07:39 | 14 h | |
| 2026-02-19 10:38 | 2026-02-23 11:05 | 4 d | |
| 2026-02-13 11:36 | 2026-02-18 05:19 | 4 d | |
| 2026-02-12 12:36 | 2026-02-13 09:45 | 21 h | |
| 2026-02-12 08:57 | 2026-02-12 11:02 | 2 h | |
| 2026-02-12 07:32 | 2026-02-12 07:59 | 27 m | |
| 2026-02-10 15:12 | 2026-02-12 07:04 | 1 d | |
| 2026-02-09 17:54 | 2026-02-10 06:33 | 12 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-24 14:39 | 2026-02-24 16:44 | 15.59 nm | |||
| 2026-02-24 08:39 | 2026-02-24 14:27 | 33.20 nm | |||
| 2026-02-23 12:05 | 2026-02-23 18:18 | 24.53 nm | |||
| 2026-02-18 06:19 | 2026-02-19 11:38 | 66.06 nm | |||
| 2026-02-13 10:45 | 2026-02-13 12:36 | 5.77 nm | |||
| 2026-02-12 12:02 | 2026-02-12 13:36 | 4.52 nm | |||
| 2026-02-12 08:59 | 2026-02-12 09:57 | 3.93 nm | |||
| 2026-02-12 08:04 | 2026-02-12 08:32 | 3.92 nm | |||
| 2026-02-10 07:33 | 2026-02-10 16:12 | 38.78 nm | |||
| 2026-02-09 07:49 | 2026-02-09 18:54 | 50.64 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 16:21 | STOP Moving | --- |
55.42029 / 12.82716
SKANOR
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 16:18 | START Moving | --- |
55.41720 / 12.82779
SKANOR
|
Speed: 3.3 kn Course: 12.5° |
| 2026-04-02 16:04 | STOP Moving | --- |
55.41814 / 12.83151
SKANOR
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 16:03 | START Moving | --- |
55.41887 / 12.82964
SKANOR
|
Speed: 5.8 kn Course: 137.1° |
| 2026-04-02 15:18 | STOP Moving | --- |
55.42023 / 12.82728
SKANOR
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-02 15:16 | START Moving | --- |
55.41965 / 12.82892
SKANOR
|
Speed: 6.7 kn Course: 325.9° |
| 2026-04-02 15:12 | STOP Moving | --- |
55.41817 / 12.83150
SKANOR
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 15:10 | START Moving | --- |
55.41900 / 12.82976
SKANOR
|
Speed: 4.9 kn Course: 130.5° |
| 2026-04-02 14:32 | STOP Moving | --- |
55.42019 / 12.82730
SKANOR
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-04-02 14:29 | START Moving | --- |
55.41945 / 12.82936
SKANOR
|
Speed: 6.5 kn Course: 315.3° |