RUNNER
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 7 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 1892.09 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 12.7 Knots |
| MAX Speed | 14.8 Knots |
| AVG Wind | 13.6 knots |
| MAX Wind | 38.7 knots |
| MIN Temp | 5.7°C / 42.26°F |
| MAX Temp | 17.8°C / 64.04°F |
| Draught | 9.3 m |
| Position Received | 5 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 14.3 Knots |
| Course | 271.5° |
| Area | Strait of Gibraltar |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 m ago |
Info
Information
The current position of RUNNER is in Strait of Gibraltar with coordinates 35.96097° / -5.79197° as reported on 2026-04-02 21:48 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 14.3 Knots and is heading at the port of HOUSTON. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-17 00:00 LT
The vessel RUNNER (IMO: 9749518, MMSI: 241510000) is a Tanker It's sailing under the flag of [GR] Greece.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of RUNNER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of RUNNER as reported by AIS is 9.3 meters
Weather
| Temperature | 15.9°C / 60.62°F |
|---|---|
| Wind Speed | 6 knots |
| Direction | 340° NNW |
| Pressure | 1019.3 hPa |
| Humidity | 73.9 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025-12-28 15:26 | 2026-03-25 09:54 | 11230.64 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 21:46 | Status Changed | Under way using engine Default |
35.96084 / -5.78479
USHOU
|
Speed: 13.7 kn Course: 271° |
| 2026-04-02 21:40 | Status Changed | Default Under way using engine |
35.96053 / -5.75119
USHOU
|
Speed: 13.3 kn Course: 269.5° |
| 2026-04-02 19:46 | Change Sea Area | Spanish part of the Strait of Gibraltar Gibraltarian part of the Strait of Gibraltar |
36.02124 / -5.34401
Strait of Gibraltar
USHOU
|
Speed: 9.8 kn Course: 252° |
| 2026-04-02 19:42 | Destination Changed | USHOU GYGEO |
36.02441 / -5.33167
USHOU
|
Speed: 9.9 kn Course: 253.6° |
| 2026-04-02 19:41 | Change Sea Area | Gibraltarian part of the Strait of Gibraltar Gibraltarian part of the Alboran Sea |
36.02556 / -5.32686
Strait of Gibraltar
GYGEO
|
Speed: 9.8 kn Course: 253.6° |
| 2026-04-02 19:36 | ETA Changed | 2026/04/17 05:00 2026/03/01 08:00 |
36.02905 / -5.31127
GYGEO
|
Speed: 9.8 kn Course: 255.2° |
| 2026-04-02 17:59 | Change Sea Area | Gibraltarian part of the Alboran Sea Spanish part of the Alboran Sea |
36.08354 / -4.90173
Alboran Sea
|
Speed: 13.9 kn Course: 262.9° |
| 2026-04-02 13:32 | Status Changed | Under way using engine Default |
36.13348 / -3.62398
GYGEO
|
Speed: 14.2 kn Course: 252° |
| 2026-04-02 12:59 | Status Changed | Default Under way using engine |
36.16322 / -3.47167
GYGEO
|
Speed: 13.7 kn Course: 260° |
| 2026-04-02 08:33 | Status Changed | Under way using engine Default |
36.23244 / -2.19503
GYGEO
|
Speed: 13.7 kn Course: 266° |