ROLLING THUNDER
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 0.16 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| AVG Wind | 2.2 knots |
| MAX Wind | 3 knots |
| MIN Temp | 0.4°C / 32.72°F |
| MAX Temp | 9.3°C / 48.74°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 23 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Pacific Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 23 m ago |
Info
Information
The current position of ROLLING THUNDER is in North Pacific Ocean with coordinates 45.65229° / -122.83495° as reported on 2026-04-03 08:56 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel ROLLING THUNDER (MMSI: 368220370) is a Sailing It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ROLLING THUNDER is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 2°C / 35.6°F |
|---|---|
| Wind Speed | --- |
| Direction | 318° NW |
| Pressure | 1027.9 hPa |
| Humidity | 94.2 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 04:32 | IN Coverage |
45.65221 / -122.83495
North Pacific Ocean
|
Speed: Course: 319.7° |
|
| 2026-04-03 02:50 | OUT of Coverage |
45.65221 / -122.83493
North Pacific Ocean
|
Speed: Course: 319.7° |
|
| 2026-04-03 02:32 | IN Coverage |
45.65222 / -122.83495
North Pacific Ocean
|
Speed: Course: 319.7° |
|
| 2026-04-03 01:14 | OUT of Coverage |
45.65222 / -122.83496
North Pacific Ocean
|
Speed: Course: 319.7° |
|
| 2026-04-01 22:44 | IN Coverage |
45.65221 / -122.83496
North Pacific Ocean
|
Speed: Course: 55.6° |
|
| 2026-04-01 21:14 | OUT of Coverage |
45.65224 / -122.83489
North Pacific Ocean
|
Speed: Course: 55.6° |