RANI
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 3 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 72.53 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 8.7 Knots |
| MAX Speed | 10 Knots |
| AVG Wind | 10.9 knots |
| MAX Wind | 21 knots |
| MIN Temp | 1.8°C / 35.24°F |
| MAX Temp | 5.9°C / 42.62°F |
| Draught | 3 m |
| Position Received | 3 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | 225° |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 d ago |
Info
Information
The current position of RANI is in Norwegian Sea with coordinates 61.08393° / 4.87539° as reported on 2026-03-30 18:05 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel RANI (MMSI: 259869000) is a Cargo It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of RANI is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of RANI as reported by AIS is 3 meters
Weather
| Temperature | 4.4°C / 39.92°F |
|---|---|
| Wind Speed | 17 knots |
| Direction | 307° NW |
| Pressure | 1003.6 hPa |
| Humidity | 78.6 % |
| Cloud Coverage | 95 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-29 17:15 | 2026-03-30 10:02 | 16 h | |
| 2026-03-26 13:09 | 2026-03-27 09:34 | 20 h | |
| 2026-03-24 13:29 | 2026-03-25 09:42 | 20 h | |
| 2026-03-23 09:39 | 2026-03-23 10:14 | 35 m | |
| 2026-03-21 18:57 | 2026-03-23 09:26 | 1 d | |
| 2026-03-19 10:06 | 2026-03-20 09:52 | 23 h | |
| 2026-03-14 14:06 | 2026-03-18 09:40 | 3 d | |
| 2026-03-12 13:18 | 2026-03-13 09:44 | 20 h | |
| 2026-03-07 18:01 | 2026-03-11 09:37 | 3 d | |
| 2026-03-05 17:23 | 2026-03-06 10:10 | 16 h |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 09:34 | 2026-03-29 17:15 | 280.90 nm | |||
| 2026-03-25 09:42 | 2026-03-26 13:09 | 99.76 nm | |||
| 2026-03-23 10:14 | 2026-03-24 13:29 | 114.58 nm | |||
| 2026-03-23 09:26 | 2026-03-23 09:39 | 1.74 nm | |||
| 2026-03-20 09:52 | 2026-03-21 18:57 | 150.75 nm | |||
| 2026-03-18 09:40 | 2026-03-19 10:06 | 99.91 nm | |||
| 2026-03-13 09:44 | 2026-03-14 14:06 | 131.97 nm | |||
| 2026-03-11 09:37 | 2026-03-12 13:18 | 108.97 nm | |||
| 2026-03-06 10:10 | 2026-03-07 18:01 | 166.30 nm | |||
| 2026-03-05 16:33 | 2026-03-05 17:23 | 7.27 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 18:05 | OUT of Coverage |
61.08393 / 4.87539
Norwegian Sea
|
Speed: Course: 233.3° |
|
| 2026-03-30 17:46 | STOP Moving | --- |
61.08417 / 4.87583
BERGEN-ASKVOLL
|
Speed: Course: 225° |
| 2026-03-30 17:09 | START Moving | --- |
61.02562 / 4.78737
BERGEN-ASKVOLL
|
Speed: 8.4 kn Course: 82.6° |
| 2026-03-30 16:58 | STOP Moving | --- |
61.02633 / 4.78014
BERGEN-ASKVOLL
|
Speed: 0.2 kn Course: 270° |
| 2026-03-30 16:38 | START Moving | --- |
61.04285 / 4.73782
BERGEN-ASKVOLL
|
Speed: 7.8 kn Course: 168° |
| 2026-03-30 16:26 | STOP Moving | --- |
61.04857 / 4.73967
BERGEN-ASKVOLL
|
Speed: 0.1 kn Course: 1° |
| 2026-03-30 15:26 | START Moving | --- |
61.07099 / 4.82981
BERGEN-ASKVOLL
|
Speed: 6 kn Course: 294.2° |
| 2026-03-30 14:48 | STOP Moving | --- |
61.07385 / 4.83792
BERGEN-ASKVOLL
|
Speed: 0.1 kn Course: 101° |
| 2026-03-30 13:34 | START Moving | --- |
61.04250 / 4.65076
BERGEN-ASKVOLL
|
Speed: 7.6 kn Course: 304.5° |
| 2026-03-30 13:23 | STOP Moving | --- |
61.04139 / 4.66015
BERGEN-ASKVOLL
|
Speed: Course: 204° |