ORYX
Crude Oil Tanker
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 13087.45 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.6 Knots |
| MAX Speed | 11.6 Knots |
| AVG Wind | 12.3 knots |
| MAX Wind | 37 knots |
| MIN Temp | -13.1°C / 8.42°F |
| MAX Temp | 30.3°C / 86.54°F |
| Draught | 14.8 m |
| Position Received | 18 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | At anchor |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | South China Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 18 m ago |
Info
Information
The current position of ORYX is in South China Sea with coordinates 5.14126° / 115.01312° as reported on 2026-03-31 17:04 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel ORYX (IMO: 9250737, MMSI: 314001139) is a Crude Oil Tanker that was built in 2003 ( 23 years old ). It's sailing under the flag of [BB] Barbados.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ORYX is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ORYX as reported by AIS is 14.8 meters
Weather
| Temperature | 27°C / 80.6°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 72° ENE |
| Pressure | 1009.7 hPa |
| Humidity | 80 % |
| Cloud Coverage | 26 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-04 09:41 | 2026-03-04 18:32 | 8 h | |
| 2026-01-25 16:42 | |||
| 2026-01-06 12:12 | 2026-01-07 13:06 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-25 16:42 | 2026-03-04 09:41 | 7374.41 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 17:08 | Status Changed | Default At anchor |
5.14134 / 115.01311
SG SIN
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-31 10:37 | Status Changed | At anchor Default |
5.13954 / 115.01665
SG SIN
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-03-31 10:33 | Status Changed | Default At anchor |
5.13833 / 115.01500
SG SIN
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-03-31 10:10 | Status Changed | At anchor Default |
5.13952 / 115.01666
SG SIN
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
| 2026-03-31 10:07 | Status Changed | Default At anchor |
5.13952 / 115.01666
SG SIN
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-31 10:04 | Status Changed | At anchor Default |
5.13951 / 115.01665
SG SIN
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-03-31 09:45 | Status Changed | Default At anchor |
5.13833 / 115.01500
SG SIN
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-31 09:40 | Status Changed | At anchor Default |
5.13946 / 115.01658
SG SIN
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-03-31 09:37 | Status Changed | Default At anchor |
5.13946 / 115.01658
SG SIN
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-31 09:28 | Status Changed | At anchor Default |
5.13944 / 115.01656
SG SIN
|
Speed: Course: -1° |