OHRE
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 1 h, 54 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 15.50 nm |
| AVG Speed | 8.2 Knots |
| MAX Speed | 8.9 Knots |
| Draught | 0.3 m |
| AVG Wind | 5 knots |
| MAX Wind | 5.3 knots |
| MIN Temp | 6.1°C / 42.98°F |
| MAX Temp | 9.6°C / 49.28°F |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Engaged in Fishing |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of OHRE is in North Sea with coordinates 53.47261° / 9.97468° as reported on 2026-04-03 06:42 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of HAMBURG.
The vessel OHRE (MMSI: 211618730) is a Cargo It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of OHRE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of OHRE as reported by AIS is 0.3 meters
Weather
| Temperature | 2.6°C / 36.68°F |
|---|---|
| Wind Speed | 5 knots |
| Direction | 242° WSW |
| Pressure | 1016 hPa |
| Humidity | 88.9 % |
| Cloud Coverage | 30 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 11:10 | |||
| 2026-03-31 17:00 | 2026-04-02 09:16 | 1 d | |
| 2026-03-22 14:46 | 2026-03-24 03:58 | 1 d | |
| 2026-03-16 23:19 | 2026-03-17 17:38 | 18 h | |
| 2026-03-12 11:17 | 2026-03-15 09:49 | 2 d | |
| 2026-03-10 06:05 | |||
| 2026-03-04 12:28 | 2026-03-06 17:03 | 2 d | |
| 2026-02-23 11:50 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 21 | ||
| 14 | ||
| 5 | ||
| 4 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 09:16 | 2026-04-02 11:10 | 15.50 nm | |||
| 2026-03-24 03:58 | 2026-03-31 17:00 | 233.33 nm | |||
| 2026-03-17 17:38 | 2026-03-22 14:46 | 162.59 nm | |||
| 2026-03-15 09:49 | 2026-03-16 23:19 | 97.33 nm | |||
| 2026-03-10 06:05 | 2026-03-12 11:17 | 119.81 nm | |||
| 2026-02-23 11:50 | 2026-03-04 12:28 | 168.28 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 09:18 | STOP Moving |
53.47496 / 9.97731
[DE] HAMBURG
|
Speed: 0.2 kn Course: 133° |
|
| 2026-04-02 09:10 | PORT ARRIVAL |
|
53.47422 / 9.98748
[DE] HAMBURG
|
Speed: 7.6 kn Course: 289° |
| 2026-04-02 07:16 | PORT DEPARTURE |
|
53.43515 / 10.32052
HAMBURG BILLE
|
Speed: 6.2 kn Course: 284.2° |
| 2026-04-02 07:11 | START Moving |
53.43282 / 10.33455
[DE] GEESTHACHT
|
Speed: 5.9 kn Course: 282.4° |
|
| 2026-04-02 06:55 | STOP Moving |
53.43215 / 10.33883
[DE] GEESTHACHT
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-02 06:51 | START Moving |
53.43178 / 10.34161
[DE] GEESTHACHT
|
Speed: 3.3 kn Course: 284.4° |
|
| 2026-03-31 15:00 | STOP Moving |
53.43142 / 10.34463
[DE] GEESTHACHT
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-31 15:00 | PORT ARRIVAL |
|
53.43141 / 10.34465
[DE] GEESTHACHT
|
Speed: 0.6 kn Course: 511° |
| 2026-03-31 14:07 | Status Changed | Engaged in Fishing Default |
53.37962 / 10.48498
HAMBURG BILLE
|
Speed: 7.7 kn Course: 307° |
| 2026-03-31 14:05 | Status Changed | Default Engaged in Fishing |
53.37687 / 10.49115
HAMBURG BILLE
|
Speed: 6.4 kn Course: 351.2° |