NORTH ARKLOW
Navigation Aid
Current Trip
| Time Travelled | --- |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | --- |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| AVG Wind | --- |
| MAX Wind | --- |
| MIN Temp | --- |
| MAX Temp | --- |
| Draught | --- |
| Position Received | 3 h, 14 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | --- |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Irish Sea and St. George's Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 h, 14 m ago |
Info
Information
The current position of NORTH ARKLOW is in Irish Sea and St. George's Channel with coordinates 52.89724° / -5.92110° as reported on 2026-04-02 16:31 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel NORTH ARKLOW (MMSI: 992501034) is a Navigation Aid It's sailing under the flag of [IE] Ireland.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of NORTH ARKLOW is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 7.5°C / 45.5°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 212° SSW |
| Pressure | 1017 hPa |
| Humidity | 84.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals |
|---|
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 16:31 | OUT of Coverage |
52.89724 / -5.92110
Irish Sea and St. George's Channel
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-04-02 04:10 | IN Coverage |
52.89717 / -5.92116
Irish Sea and St. George's Channel
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-04-01 23:13 | OUT of Coverage |
52.89747 / -5.92074
Irish Sea and St. George's Channel
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-04-01 16:07 | IN Coverage |
52.89718 / -5.92112
Irish Sea and St. George's Channel
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-04-01 13:52 | OUT of Coverage |
52.89715 / -5.92128
Irish Sea and St. George's Channel
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-04-01 12:52 | IN Coverage |
52.89716 / -5.92129
Irish Sea and St. George's Channel
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-04-01 11:13 | OUT of Coverage |
52.89741 / -5.92082
Irish Sea and St. George's Channel
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-03-31 22:43 | IN Coverage |
52.89747 / -5.92078
Irish Sea and St. George's Channel
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-03-31 15:31 | OUT of Coverage |
52.89718 / -5.92117
Irish Sea and St. George's Channel
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-03-31 10:25 | IN Coverage |
52.89740 / -5.92084
Irish Sea and St. George's Channel
|
Speed: Course: 0° |