NELLIE
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | 37 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 214.82 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 13.9 Knots |
| MAX Speed | 13.9 Knots |
| AVG Wind | 14.1 knots |
| MAX Wind | 19.9 knots |
| MIN Temp | 25°C / 77°F |
| MAX Temp | 27°C / 80.6°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 4 h, 10 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 22.7 Knots |
| Course | 16.8° |
| Area | Caribbean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 h, 10 m ago |
Info
Information
The current position of NELLIE is in Caribbean Sea with coordinates 17.11041° / -61.90402° as reported on 2026-04-02 17:06 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 22.7 Knots
The vessel NELLIE (MMSI: 232064041) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of NELLIE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 25.4°C / 77.72°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 102° ESE |
| Pressure | 1015 hPa |
| Humidity | 72.8 % |
| Cloud Coverage | 47 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-02-22 11:16 | 2026-02-24 08:09 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 8 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-28 14:40 | 2026-02-22 11:16 | 121.36 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 17:06 | OUT of Coverage |
17.11041 / -61.90402
Caribbean Sea
|
Speed: 22.7 kn Course: 16.8° |
|
| 2026-04-02 16:50 | START Moving | --- |
17.07010 / -61.88609
|
Speed: 4.2 kn Course: 311.3° |
| 2026-04-02 15:43 | IN Coverage |
17.06802 / -61.88545
Caribbean Sea
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-03-30 19:26 | OUT of Coverage |
17.06801 / -61.88546
Caribbean Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-30 19:18 | STOP Moving | --- |
17.06804 / -61.88532
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-30 18:25 | START Moving | --- |
17.14739 / -61.74150
|
Speed: 23.7 kn Course: 279.3° |
| 2026-03-30 18:03 | IN Coverage |
17.14403 / -61.72772
Caribbean Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-30 11:58 | OUT of Coverage |
17.14396 / -61.72763
Caribbean Sea
|
Speed: 0.3 kn Course: 112.2° |
|
| 2026-03-30 11:52 | IN Coverage |
17.14397 / -61.72764
Caribbean Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-29 19:51 | OUT of Coverage |
17.14398 / -61.72762
Caribbean Sea
|
Speed: Course: 511° |