MARLIN
Pleasure Craft
Current Trip
MARLIN is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 6 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 57.51 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.7 Knots |
| MAX Speed | 8.6 Knots |
| AVG Wind | 10.3 knots |
| MAX Wind | 12.9 knots |
| MIN Temp | 2.2°C / 35.96°F |
| MAX Temp | 10.5°C / 50.9°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 6 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 6.3 Knots |
| Course | 103.9° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 6 d ago |
Info
info
Information
The current position of MARLIN is in North Sea with coordinates 51.82668° / 4.94150° as reported on 2026-03-27 16:36 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.3 Knots
The vessel MARLIN (MMSI: 244061150) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of MARLIN is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 8.1°C / 46.58°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 231° SW |
| Pressure | 1019.6 hPa |
| Humidity | 64.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 16:36 | OUT of Coverage |
51.82668 / 4.94150
North Sea
|
Speed: 6.3 kn Course: 103.9° |
|
| 2026-03-27 16:31 | IN Coverage |
51.82769 / 4.92899
North Sea
|
Speed: 6.3 kn Course: 89.7° |
|
| 2026-03-27 14:45 | OUT of Coverage |
51.82011 / 4.75214
North Sea
|
Speed: 6.4 kn Course: 111.1° |
|
| 2026-03-27 12:57 | IN Coverage |
51.90116 / 4.73062
North Sea
|
Speed: 8.4 kn Course: 234° |
|
| 2026-03-27 09:42 | OUT of Coverage |
52.03128 / 5.11360
North Sea
|
Speed: 7.7 kn Course: 167.7° |
|
| 2026-03-27 06:33 | PORT DEPARTURE |
|
52.36247 / 4.95830
|
Speed: 5.7 kn Course: 172.3° |
| 2026-03-27 05:48 | START Moving |
52.39212 / 4.88705
[NL] AMSTERDAM
|
Speed: 4.6 kn Course: 36.5° |
|
| 2026-03-25 16:37 | IN Coverage |
52.38616 / 4.89074
North Sea
[NL] AMSTERDAM
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-03-25 15:25 | OUT of Coverage |
52.38612 / 4.89074
North Sea
[NL] AMSTERDAM
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-03-25 15:25 | IN Coverage |
52.38612 / 4.89074
North Sea
[NL] AMSTERDAM
|
Speed: Course: 511° |