LU-MA
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 8 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 130.39 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 6.4 Knots |
| MAX Speed | 8.9 Knots |
| AVG Wind | 9.2 knots |
| MAX Wind | 13.2 knots |
| MIN Temp | 1.1°C / 33.98°F |
| MAX Temp | 10.3°C / 50.54°F |
| Draught | 2.8 m |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Constrained by her draught |
| Speed | 6.5 Knots |
| Course | 248.3° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of LU-MA is in North Sea with coordinates 49.10251° / 6.11672° as reported on 2026-04-01 13:34 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.5 Knots
The vessel LU-MA (MMSI: 226007350) is a Cargo It's sailing under the flag of [FR] France.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LU-MA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LU-MA as reported by AIS is 2.8 meters
Weather
| Temperature | 9.2°C / 48.56°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 249° WSW |
| Pressure | 1020.1 hPa |
| Humidity | 67.9 % |
| Cloud Coverage | 97 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 58 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 14:28 | Status Changed | Default Constrained by her draught |
49.04680 / 6.06139
TOUL_DILLINGEN>>I>>
|
Speed: 6.5 kn Course: 248.3° |
| 2026-04-01 13:34 | OUT of Coverage |
49.10251 / 6.11672
North Sea
|
Speed: 6.5 kn Course: 248.3° |
|
| 2026-04-01 13:17 | IN Coverage |
49.11807 / 6.14553
North Sea
|
Speed: 8.1 kn Course: 233° |
|
| 2026-04-01 11:16 | START Moving | --- |
49.25118 / 6.18033
TOUL_DILLINGEN>>I>>
|
Speed: 3.9 kn Course: -1° |
| 2026-03-31 13:07 | Status Changed | Default Constrained by her draught |
49.16168 / 6.20810
TOUL_DILLINGEN>>I>>
|
Speed: 6.1 kn Course: 4.1° |
| 2026-03-31 12:12 | OUT of Coverage |
49.11460 / 6.14212
North Sea
|
Speed: 6.1 kn Course: 4.1° |
|
| 2026-03-31 11:52 | IN Coverage |
49.09822 / 6.11032
North Sea
|
Speed: 6 kn Course: 56.2° |
|
| 2026-03-30 14:49 | STOP Moving | --- |
48.95164 / 6.04075
TOUL_DILLINGEN>>I>>
|
Speed: 0.1 kn Course: -1° |
| 2026-03-30 13:07 | Status Changed | Default Constrained by her draught |
49.06386 / 6.07029
TOUL_DILLINGEN>>I>>
|
Speed: 6.7 kn Course: 255.7° |
| 2026-03-30 12:20 | OUT of Coverage |
49.09691 / 6.10417
North Sea
|
Speed: 6.7 kn Course: 255.7° |