LE JACKS
Fishing
Current Trip
| Trip Time | 5 h, 55 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 22.53 nm |
| AVG Speed | 4.8 Knots |
| MAX Speed | 8.1 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 14.3 knots |
| MAX Wind | 15 knots |
| MIN Temp | 10.1°C / 50.18°F |
| MAX Temp | 10.5°C / 50.9°F |
| Position Received | 1 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 0.4 Knots |
| Course | --- |
| Area | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 1 d ago |
Info
Information
The current position of LE JACKS is in English Channel with coordinates 48.64892° / -2.81868° as reported on 2026-04-01 10:13 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.4 Knots and is currently inside the port of SAINT QUAY PORTRIEUX.
The vessel LE JACKS (MMSI: 227667550) is a Fishing It's sailing under the flag of [FR] France.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LE JACKS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 10.1°C / 50.18°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 319° NW |
| Pressure | 1028.4 hPa |
| Humidity | 80.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 11:33 | |||
| 2026-03-24 13:09 | 2026-04-01 05:38 | 7 d | |
| 2026-03-23 12:33 | 2026-03-24 08:28 | 19 h | |
| 2026-03-18 16:13 | 2026-03-23 07:43 | 4 d | |
| 2026-03-17 15:30 | 2026-03-18 11:30 | 19 h | |
| 2026-03-16 14:25 | 2026-03-17 10:21 | 19 h | |
| 2026-03-11 14:15 | 2026-03-16 09:33 | 4 d | |
| 2026-03-10 13:21 | 2026-03-11 08:48 | 19 h | |
| 2026-03-09 13:01 | 2026-03-10 08:19 | 19 h | |
| 2026-03-04 10:36 | 2026-03-09 08:09 | 4 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 66 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 05:38 | 2026-04-01 11:33 | 22.53 nm | |||
| 2026-03-24 08:28 | 2026-03-24 13:09 | 23.05 nm | |||
| 2026-03-23 07:43 | 2026-03-23 12:33 | 24.20 nm | |||
| 2026-03-18 11:30 | 2026-03-18 16:13 | 17.04 nm | |||
| 2026-03-17 10:21 | 2026-03-17 15:30 | 18.47 nm | |||
| 2026-03-16 09:33 | 2026-03-16 14:25 | 23.86 nm | |||
| 2026-03-11 08:48 | 2026-03-11 14:15 | 23.49 nm | |||
| 2026-03-10 08:19 | 2026-03-10 13:21 | 24.49 nm | |||
| 2026-03-09 08:09 | 2026-03-09 13:01 | 24.17 nm | |||
| 2026-03-04 05:31 | 2026-03-04 10:36 | 22.54 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 10:13 | OUT of Coverage |
48.64892 / -2.81868
English Channel
[FR] SAINT QUAY PORTRIEUX
|
Speed: 0.4 kn Course: 357.1° |
|
| 2026-04-01 09:33 | STOP Moving |
48.64819 / -2.81985
[FR] SAINT QUAY PORTRIEUX
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-04-01 09:33 | PORT ARRIVAL |
|
48.64816 / -2.81974
[FR] SAINT QUAY PORTRIEUX
|
Speed: 5.8 kn Course: 141.6° |
| 2026-04-01 03:38 | PORT DEPARTURE |
|
48.65004 / -2.81325
|
Speed: 6 kn Course: 6.2° |
| 2026-04-01 03:36 | IN Coverage |
48.64845 / -2.81349
English Channel
[FR] SAINT QUAY PORTRIEUX
|
Speed: 6 kn Course: 6.2° |
|
| 2026-03-24 12:44 | OUT of Coverage |
48.64894 / -2.81868
English Channel
[FR] SAINT QUAY PORTRIEUX
|
Speed: 0.1 kn Course: 24.6° |
|
| 2026-03-24 12:12 | STOP Moving |
48.64822 / -2.81963
[FR] SAINT QUAY PORTRIEUX
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-24 12:09 | PORT ARRIVAL |
|
48.64716 / -2.81494
[FR] SAINT QUAY PORTRIEUX
|
Speed: 7.9 kn Course: 170.5° |
| 2026-03-24 07:28 | START Moving | --- |
48.66212 / -2.81493
|
Speed: 7.2 kn Course: 357.4° |
| 2026-03-24 07:28 | PORT DEPARTURE |
|
48.66212 / -2.81493
|
Speed: 6.2 kn Course: 121.8° |