LAJU 212
Tug
Current Trip
| Time Travelled | 35 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 26.34 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.4 Knots |
| MAX Speed | 7.6 Knots |
| AVG Wind | 1.6 knots |
| MAX Wind | 4 knots |
| MIN Temp | 22.5°C / 72.5°F |
| MAX Temp | 28.9°C / 84.02°F |
| Draught | 2.8 m |
| Position Received | 6 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Towing Astern |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Celebes Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 6 m ago |
Info
Information
The current position of LAJU 212 is in Celebes Sea with coordinates -0.55109° / 117.17735° as reported on 2026-04-03 10:31 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots
The vessel LAJU 212 (IMO: 1138335, MMSI: 525901600) is a Tug It's sailing under the flag of [ID] Indonesia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of LAJU 212 is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of LAJU 212 as reported by AIS is 2.8 meters
Weather
| Temperature | 23°C / 73.4°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 188° S |
| Pressure | 1010 hPa |
| Humidity | 99.1 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-02-27 07:23 | 2026-02-27 10:12 | 2 h | |
| 2026-02-23 10:58 | 2026-02-24 07:56 | 20 h | |
| 2026-02-07 11:56 | 2026-02-07 19:14 | 7 h | |
| 2026-02-07 09:32 | 2026-02-07 10:56 | 1 h | |
| 2026-02-04 11:22 | |||
| 2026-02-03 12:09 | 2026-02-03 14:22 | 2 h | |
| 2026-02-03 09:02 | 2026-02-03 10:34 | 1 h | |
| 2026-02-01 17:24 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 13 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-24 07:56 | 2026-02-27 07:23 | 1.28 nm | |||
| 2026-02-07 19:14 | 2026-02-23 10:58 | 62.97 nm | |||
| 2026-02-07 10:56 | 2026-02-07 11:56 | 0.28 nm | |||
| 2026-02-03 14:22 | 2026-02-07 09:32 | 2.40 nm | |||
| 2026-02-03 14:22 | 2026-02-04 11:22 | 1.12 nm | |||
| 2026-02-03 10:34 | 2026-02-03 12:09 | 1.45 nm | |||
| 2026-02-01 17:24 | 2026-02-03 09:02 | 1.29 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 09:58 | Status Changed | Towing Astern Default |
-.55097 / 117.17748
SAMARINDA
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-03 09:56 | Status Changed | Default Towing Astern |
-.55096 / 117.17748
SAMARINDA
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-03 09:15 | IN Coverage |
-.55101 / 117.17751
Celebes Sea
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-03 07:01 | Status Changed | Default Towing Astern |
-.55100 / 117.17754
SAMARINDA
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-03 06:30 | OUT of Coverage |
-.55101 / 117.17752
Celebes Sea
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-03 06:29 | Status Changed | Towing Astern Default |
-.55101 / 117.17753
SAMARINDA
|
Speed: Course: -1° |
| 2026-04-03 06:29 | IN Coverage |
-.55101 / 117.17753
Celebes Sea
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-03 04:45 | Status Changed | Default Towing Astern |
-.55099 / 117.17754
SAMARINDA
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-04-03 04:29 | OUT of Coverage |
-.55098 / 117.17753
Celebes Sea
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-04-03 03:43 | Status Changed | Towing Astern Default |
-.55103 / 117.17753
SAMARINDA
|
Speed: Course: -1° |