GERHARD
Dredging or underwater ops
Current Trip
| Trip Time | --- |
|---|---|
| Trip Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| Draught | --- |
| AVG Wind | --- |
| MAX Wind | --- |
| MIN Temp | --- |
| MAX Temp | --- |
| Position Received | 22 h, 56 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Restricted manoeuverability |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | Baltic Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 22 h, 56 m ago |
Info
Information
The current position of GERHARD is in Baltic Sea with coordinates 54.48327° / 13.59640° as reported on 2026-04-02 08:02 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of MUKRAN.
The vessel GERHARD (MMSI: 211772470) is a Dredging or underwater ops It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of GERHARD is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 6.8°C / 44.24°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 213° SSW |
| Pressure | 1015.9 hPa |
| Humidity | 72.8 % |
| Cloud Coverage | 5 % |
Featured Company
Last Port Calls
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 08:02 | OUT of Coverage |
54.48327 / 13.59640
Baltic Sea
[DE] MUKRAN
|
Speed: Course: 109.3° |
|
| 2026-04-02 07:03 | IN Coverage |
54.48324 / 13.59636
Baltic Sea
[DE] MUKRAN
|
Speed: Course: 261.8° |
|
| 2026-04-01 23:11 | OUT of Coverage |
54.48351 / 13.59611
Baltic Sea
[DE] MUKRAN
|
Speed: Course: 191° |
|
| 2026-04-01 17:57 | IN Coverage |
54.48353 / 13.59611
Baltic Sea
[DE] MUKRAN
|
Speed: Course: 191° |
|
| 2026-04-01 16:44 | OUT of Coverage |
54.48345 / 13.59618
Baltic Sea
[DE] MUKRAN
|
Speed: Course: 191° |
|
| 2026-04-01 16:08 | IN Coverage |
54.48349 / 13.59613
Baltic Sea
[DE] MUKRAN
|
Speed: Course: 192.4° |
|
| 2026-04-01 06:18 | OUT of Coverage |
54.48353 / 13.59610
Baltic Sea
[DE] MUKRAN
|
Speed: Course: 1.7° |
|
| 2026-04-01 05:56 | IN Coverage |
54.48320 / 13.59650
Baltic Sea
[DE] MUKRAN
|
Speed: Course: 281.8° |