FRIS
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 6 h, 3 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 19.63 nm |
| AVG Speed | 5.3 Knots |
| MAX Speed | 6.6 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 15.7 knots |
| MAX Wind | 18.5 knots |
| MIN Temp | 7.2°C / 44.96°F |
| MAX Temp | 8.1°C / 46.58°F |
| Position Received | 5 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 d ago |
Info
Information
The current position of FRIS is in North Sea with coordinates 51.74335° / 3.89178° as reported on 2026-03-28 16:15 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of DEN OSSE.
The vessel FRIS (MMSI: 244025260) is a Sailing It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FRIS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 7.4°C / 45.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 314° NW |
| Pressure | 1022.1 hPa |
| Humidity | 69.2 % |
| Cloud Coverage | 7 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 16:15 | OUT of Coverage |
51.74335 / 3.89178
North Sea
[NL] DEN OSSE
|
Speed: Course: 250.6° |
|
| 2026-03-28 15:46 | STOP Moving |
51.74336 / 3.89178
[NL] DEN OSSE
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-28 15:36 | PORT ARRIVAL |
|
51.74210 / 3.89570
[NL] DEN OSSE
|
Speed: 4.2 kn Course: 261.3° |
| 2026-03-28 13:40 | IN Coverage |
51.69663 / 4.02463
North Sea
|
Speed: 5.2 kn Course: 256.5° |
|
| 2026-03-28 10:35 | OUT of Coverage |
51.60403 / 3.99190
North Sea
|
Speed: 5.2 kn Course: 104.6° |
|
| 2026-03-28 09:37 | IN Coverage |
51.64085 / 3.90852
North Sea
|
Speed: 5 kn Course: 228.9° |
|
| 2026-03-28 09:33 | PORT DEPARTURE |
|
51.64085 / 3.90852
|
Speed: Course: 511° |