FREYJA
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 9 h, 34 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 50.95 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 9.6 Knots |
| MAX Speed | 12 Knots |
| AVG Wind | 6.3 knots |
| MAX Wind | 11.3 knots |
| MIN Temp | 6.4°C / 43.52°F |
| MAX Temp | 10.3°C / 50.54°F |
| Draught | 2.5 m |
| Position Received | 6 h, 28 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 6.4 Knots |
| Course | 274.8° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 6 h, 28 m ago |
Info
Information
The current position of FREYJA is in North Sea with coordinates 53.10084° / 7.33919° as reported on 2026-04-02 09:10 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.4 Knots
The vessel FREYJA (MMSI: 211594440) is a Tanker It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of FREYJA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of FREYJA as reported by AIS is 2.5 meters
Weather
| Temperature | 6.4°C / 43.52°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 331° NNW |
| Pressure | 1015.3 hPa |
| Humidity | 87.7 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 09:40 | 2026-04-02 08:04 | 22 h | |
| 2026-03-31 18:33 | 2026-04-01 07:28 | 12 h | |
| 2026-03-28 15:22 | 2026-03-30 14:24 | 1 d | |
| 2026-03-28 11:20 | 2026-03-28 11:58 | 37 m | |
| 2026-03-24 11:46 | 2026-03-28 07:47 | 3 d | |
| 2026-03-23 17:12 | 2026-03-24 06:13 | 13 h | |
| 2026-03-23 08:00 | 2026-03-23 08:44 | 43 m | |
| 2026-03-22 15:13 | 2026-03-23 07:09 | 15 h | |
| 2026-03-21 18:51 | 2026-03-22 06:17 | 11 h | |
| 2026-03-17 10:45 | 2026-03-19 13:33 | 2 d |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 07:28 | 2026-04-01 09:40 | 11.52 nm | |||
| 2026-03-30 14:24 | 2026-03-31 18:33 | 88.76 nm | |||
| 2026-03-28 11:58 | 2026-03-28 15:22 | 28.04 nm | |||
| 2026-03-28 07:47 | 2026-03-28 11:20 | 33.90 nm | |||
| 2026-03-24 06:13 | 2026-03-24 11:46 | 53.57 nm | |||
| 2026-03-23 08:44 | 2026-03-23 17:12 | 62.27 nm | |||
| 2026-03-23 07:09 | 2026-03-23 08:00 | 0.89 nm | |||
| 2026-03-22 06:17 | 2026-03-22 15:13 | 16.96 nm | |||
| 2026-03-19 13:33 | 2026-03-21 18:51 | 17.03 nm | |||
| 2026-03-16 07:37 | 2026-03-17 10:45 | 83.64 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 09:18 | Status Changed | Default Under way using engine |
53.10394 / 7.31720
GELMER
|
Speed: 6.4 kn Course: 274.8° |
| 2026-04-02 09:10 | OUT of Coverage |
53.10084 / 7.33919
North Sea
|
Speed: 6.4 kn Course: 274.8° |
|
| 2026-04-02 08:58 | Status Changed | Under way using engine Default |
53.11233 / 7.37080
GELMER
|
Speed: 8.1 kn Course: 204° |
| 2026-04-02 08:57 | Status Changed | Default Under way using engine |
53.11395 / 7.37244
GELMER
|
Speed: 8.1 kn Course: 201.1° |
| 2026-04-02 07:31 | Status Changed | Under way using engine Default |
53.30240 / 7.34892
GELMER
|
Speed: 11.3 kn Course: 164° |
| 2026-04-02 07:10 | Status Changed | Default Under way using engine |
53.32526 / 7.25684
GELMER
|
Speed: 11.1 kn Course: 96.9° |
| 2026-04-02 06:26 | Change Sea Area | German part of the North Sea Dutch part of the North Sea |
53.32104 / 7.04413
North Sea
|
Speed: 10.3 kn Course: 71.5° |
| 2026-04-02 06:04 | PORT DEPARTURE |
|
53.32175 / 6.95932
GELMER
|
Speed: 7.3 kn Course: 104.3° |
| 2026-04-02 05:56 | START Moving |
53.32160 / 6.94167
[NL] DELFZIJL
|
Speed: 3.2 kn Course: 30.1° |
|
| 2026-04-02 05:53 | Status Changed | Under way using engine Moored |
53.32004 / 6.94009
[NL] DELFZIJL
|
Speed: Course: 511° |