EVASION
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | 5 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 16.05 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 14.4 Knots |
| MAX Speed | 14.4 Knots |
| AVG Wind | 9.8 knots |
| MAX Wind | 12.7 knots |
| MIN Temp | 2.8°C / 37.04°F |
| MAX Temp | 9.1°C / 48.38°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 5 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | --- |
| Area | Kattegat |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 m ago |
Info
info
Information
The current position of EVASION is in Kattegat with coordinates 54.89938° / 9.79333° as reported on 2026-04-02 19:50 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots
The vessel EVASION (MMSI: 211627880) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [DE] Germany.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of EVASION is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 3.4°C / 38.12°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 299° WNW |
| Pressure | 1014.1 hPa |
| Humidity | 68.4 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-14 16:49 | 2026-03-28 12:03 | 13 d | |
| 2026-03-13 17:21 | 2026-03-14 14:57 | 21 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-14 14:57 | 2026-03-14 16:49 | 16.66 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 05:32 | IN Coverage |
54.89944 / 9.79330
Kattegat
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-03-29 03:56 | OUT of Coverage |
54.89938 / 9.79331
Kattegat
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-03-28 12:46 | STOP Moving | --- |
54.89940 / 9.79334
|
Speed: 0.1 kn Course: 266° |
| 2026-03-28 12:08 | Change Sea Area | Danish part of the Kattegat German part of the Kattegat |
54.83736 / 9.89080
Kattegat
|
Speed: 9.4 kn Course: 320.6° |
| 2026-03-28 11:43 | Change Sea Area | German part of the Kattegat German part of the Baltic Sea |
54.78664 / 9.96251
Kattegat
|
Speed: 9.1 kn Course: 320.1° |
| 2026-03-28 11:14 | Detected in Sea | German part of the Baltic Sea |
54.68648 / 10.05123
Baltic Sea
|
Speed: 9.9 kn Course: 351° |
| 2026-03-28 11:14 | IN Coverage |
54.68648 / 10.05123
Baltic Sea
|
Speed: 9.9 kn Course: 351° |
|
| 2026-03-28 11:03 | PORT DEPARTURE |
|
54.68648 / 10.05123
|
Speed: Course: 511° |
| 2026-03-27 07:12 | OUT of Coverage |
54.66007 / 10.02063
North Sea
[DE] OLPENITZ
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-03-27 04:30 | IN Coverage |
54.66007 / 10.02056
North Sea
[DE] OLPENITZ
|
Speed: Course: 511° |