DEEP BLUE
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 10 days |
|---|---|
| Remaining Time | 1 day |
| Distance Travelled | 1927.15 nm |
| Remaining Distance | 576.33 nm |
| AVG Speed | 10.3 Knots |
| MAX Speed | 16.1 Knots |
| AVG Wind | 20.5 knots |
| MAX Wind | 38 knots |
| MIN Temp | 0.6°C / 33.08°F |
| MAX Temp | 11.5°C / 52.7°F |
| Draught | 10.7 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12.2 Knots |
| Course | 251° |
| Area | Gulf of Finland |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of DEEP BLUE is in Gulf of Finland with coordinates 59.95569° / 26.03371° as reported on 2026-04-02 20:13 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.2 Knots and is heading at the port of SZCZECIN. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-04 20:57 LT
The vessel DEEP BLUE (IMO: 9616723, MMSI: 538006813) is a Bulk Carrier that was built in 2012 ( 14 years old ). It's sailing under the flag of [MH] Marshall Is.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of DEEP BLUE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of DEEP BLUE as reported by AIS is 10.7 meters
Weather
| Temperature | 2.3°C / 36.14°F |
|---|---|
| Wind Speed | 10 knots |
| Direction | 248° WSW |
| Pressure | 1009.4 hPa |
| Humidity | 98 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-17 17:23 | 2026-03-23 08:10 | 5 d | |
| 2026-03-05 19:54 | 2026-03-15 19:18 | 9 d | |
| 2026-02-06 03:19 | 2026-02-06 18:51 | 15 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-15 19:18 | 2026-03-17 17:23 | 324.22 nm | |||
| 2026-02-06 18:51 | 2026-03-05 19:54 | 4917.68 nm | |||
| 2026-01-28 17:09 | 2026-02-06 03:19 | 1582.13 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 19:59 | Change Sea Area | Finnish part of the Gulf of Finland Estonian part of the Gulf of Finland |
59.96824 / 26.12553
Gulf of Finland
PLSZZ
|
Speed: 12.1 kn Course: 257.9° |
| 2026-04-02 19:54 | Destination Changed | PLSZZ GB PRU |
59.97269 / 26.15579
PLSZZ
|
Speed: 12.2 kn Course: 255.7° |
| 2026-04-02 19:48 | ETA Changed | 2026/04/05 12:00 |
59.97820 / 26.19378
GB PRU
|
Speed: 12.2 kn Course: 247.7° |
| 2026-04-02 19:48 | Draught Changed | 10.7 9 |
59.97820 / 26.19378
GB PRU
|
Speed: 12.2 kn Course: 247.7° |
| 2026-04-02 19:37 | Change Sea Area | Estonian part of the Gulf of Finland Russian part of the Gulf of Finland |
59.98841 / 26.26309
Gulf of Finland
|
Speed: 12.2 kn Course: 254.4° |
| 2026-04-02 19:37 | Status Changed | Under way using engine Default |
59.98841 / 26.26309
GB PRU
|
Speed: 12.3 kn Course: 255° |
| 2026-04-02 19:26 | Status Changed | Default Under way using engine |
59.99707 / 26.34186
GB PRU
|
Speed: 12.4 kn Course: 250.5° |
| 2026-04-02 19:18 | Status Changed | Under way using engine Default |
60.00268 / 26.39446
GB PRU
|
Speed: 12.3 kn Course: 253° |
| 2026-04-02 19:14 | IN Coverage |
60.00254 / 26.39348
Gulf of Finland
|
Speed: 12.3 kn Course: 254.7° |
|
| 2026-03-30 11:07 | OUT of Coverage |
60.06247 / 27.37751
Gulf of Finland
|
Speed: 12.6 kn Course: 57° |