CLIFFSOFMOHEREXPRESS
Passenger
Current Trip
| Trip Time | 28 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 6.25 nm |
| AVG Speed | 12.7 Knots |
| MAX Speed | 13.7 Knots |
| Draught | 1.5 m |
| AVG Wind | 15.3 knots |
| MAX Wind | 15.7 knots |
| MIN Temp | 9.1°C / 48.38°F |
| MAX Temp | 9.4°C / 48.92°F |
| Position Received | 2026-02-16 21:16 |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 18 Knots |
| Course | 177.9° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2026-02-16 21:16 |
Info
Information
The current position of CLIFFSOFMOHEREXPRESS is in North Atlantic Ocean with coordinates 53.55792° / -10.38300° as reported on 2026-02-16 21:16 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 18 Knots and is currently inside the port of INISHMORE.
The vessel CLIFFSOFMOHEREXPRESS (IMO: 1096276, MMSI: 250014537) is a Passenger It's sailing under the flag of [IE] Ireland.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CLIFFSOFMOHEREXPRESS is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CLIFFSOFMOHEREXPRESS as reported by AIS is 1.5 meters
Weather
| Temperature | 9.4°C / 48.92°F |
|---|---|
| Wind Speed | 15 knots |
| Direction | 282° WNW |
| Pressure | 1030.7 hPa |
| Humidity | 83.6 % |
| Cloud Coverage | 81 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-30 11:11 | |||
| 2026-03-30 10:31 | 2026-03-30 10:43 | 11 m | |
| 2026-03-29 17:39 | 2026-03-30 07:31 | 13 h | |
| 2026-03-29 16:59 | 2026-03-29 17:03 | 4 m | |
| 2026-03-29 15:51 | 2026-03-29 15:59 | 7 m | |
| 2026-03-29 15:11 | 2026-03-29 15:23 | 12 m | |
| 2026-03-29 11:15 | 2026-03-29 12:07 | 52 m | |
| 2026-03-29 10:35 | 2026-03-29 10:43 | 7 m | |
| 2026-03-29 09:23 | 2026-03-29 09:31 | 8 m | |
| 2026-03-29 07:59 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 11:43 | 2026-03-30 12:11 | 6.25 nm | |||
| 2026-03-30 08:31 | 2026-03-30 11:31 | 16.77 nm | |||
| 2026-03-29 18:03 | 2026-03-29 18:39 | 6.38 nm | |||
| 2026-03-29 16:59 | 2026-03-29 17:59 | 10.19 nm | |||
| 2026-03-29 16:23 | 2026-03-29 16:51 | 5.95 nm | |||
| 2026-03-29 13:07 | 2026-03-29 16:11 | 22.85 nm | |||
| 2026-03-29 11:43 | 2026-03-29 12:15 | 6.41 nm | |||
| 2026-03-29 10:31 | 2026-03-29 11:35 | 9.91 nm | |||
| 2026-03-29 08:59 | 2026-03-29 10:23 | 10.46 nm | |||
| 2026-03-28 16:27 | 2026-03-28 16:55 | 6.13 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 11:11 | PORT ARRIVAL |
|
53.11640 / -9.66184
[IE] INISHMORE
|
Speed: 12.8 kn Course: 245° |
| 2026-03-30 10:43 | START Moving | --- |
53.07444 / -9.52515
ROSSAVE L
|
Speed: 13.6 kn Course: 331° |
| 2026-03-30 10:43 | PORT DEPARTURE |
|
53.07444 / -9.52515
ROSSAVE L
|
Speed: Course: 254° |
| 2026-03-30 10:32 | STOP Moving |
53.06823 / -9.52290
[IE] INISHEER
|
Speed: Course: 254° |
|
| 2026-03-30 10:31 | PORT ARRIVAL |
|
53.06823 / -9.52290
[IE] INISHEER
|
Speed: 12.4 kn Course: 272° |
| 2026-03-30 10:12 | START Moving | --- |
53.02945 / -9.43609
ROSSAVE L
|
Speed: 14.3 kn Course: 313° |
| 2026-03-30 08:27 | STOP Moving | --- |
53.01527 / -9.40614
ROSSAVE L
|
Speed: Course: 147° |
| 2026-03-30 07:31 | PORT DEPARTURE |
|
53.11878 / -9.64930
ROSSAVE L
|
Speed: 3.3 kn Course: 55° |
| 2026-03-30 07:27 | START Moving |
53.11674 / -9.66714
[IE] INISHMORE
|
Speed: 3.3 kn Course: 55° |
|
| 2026-03-29 17:43 | STOP Moving |
53.11857 / -9.66430
[IE] INISHMORE
|
Speed: Course: 31° |