CEDAR
Tanker
Current Trip
| Time Travelled | 15 days |
|---|---|
| Remaining Time | 20 h, 49 mins |
| Distance Travelled | 3881.03 nm |
| Remaining Distance | 157.97 nm |
| AVG Speed | 10.8 Knots |
| MAX Speed | 16.3 Knots |
| AVG Wind | 14.7 knots |
| MAX Wind | 35.5 knots |
| MIN Temp | 6.1°C / 42.98°F |
| MAX Temp | 16.2°C / 61.16°F |
| Draught | 17 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 0.6 Knots |
| Course | 188° |
| Area | Sea of Marmara |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of CEDAR is in Sea of Marmara with coordinates 40.80319° / 28.75527° as reported on 2026-04-03 07:58 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.6 Knots and is heading at the port of BURGAS. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-04 07:47 LT
The vessel CEDAR (IMO: 9907433, MMSI: 205649000) is a Tanker It's sailing under the flag of [BE] Belgium.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CEDAR is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CEDAR as reported by AIS is 17 meters
Weather
| Temperature | 11.6°C / 52.88°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 169° S |
| Pressure | 1005.8 hPa |
| Humidity | 76.3 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 07:25 | START Moving | --- |
40.79182 / 28.75697
BGBOJ
|
Speed: 15.1 kn Course: 349.4° |
| 2026-04-03 03:02 | STOP Moving | --- |
40.78627 / 28.72071
BGBOJ
|
Speed: 0.3 kn Course: 152° |
| 2026-04-02 19:50 | IN Coverage |
40.64411 / 27.42613
Sea of Marmara
|
Speed: 9.7 kn Course: 66° |
|
| 2026-04-02 15:19 | OUT of Coverage |
40.28942 / 26.56677
Sea of Marmara
|
Speed: 13.4 kn Course: 50° |
|
| 2026-04-02 13:10 | Change Sea Area | Turkish part of the Sea of Marmara Turkish part of the Aegean Sea |
40.01809 / 26.19132
Sea of Marmara
|
Speed: 8 kn Course: 76.5° |
| 2026-04-02 12:17 | IN Coverage |
39.98407 / 26.04569
Aegean Sea
|
Speed: 6.9 kn Course: 67.7° |
|
| 2026-04-02 11:10 | OUT of Coverage |
39.89102 / 25.92077
Aegean Sea
|
Speed: 8.6 kn Course: 35.2° |
|
| 2026-04-02 11:02 | Change Sea Area | Turkish part of the Aegean Sea Greek part of the Aegean Sea |
39.87428 / 25.90453
Aegean Sea
|
Speed: 8.6 kn Course: 37.3° |
| 2026-04-02 10:12 | IN Coverage |
39.77042 / 25.85518
Aegean Sea
|
Speed: 8.1 kn Course: 1.2° |
|
| 2026-04-02 09:09 | OUT of Coverage |
39.63538 / 25.85908
Aegean Sea
|
Speed: 7.1 kn Course: 330.3° |