CASSIOPEIA V
Cutter Suction Dredger
Current Trip
| Trip Time | --- |
|---|---|
| Trip Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| Draught | --- |
| AVG Wind | --- |
| MAX Wind | --- |
| MIN Temp | --- |
| MAX Temp | --- |
| Position Received | 7 h, 50 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Restricted manoeuverability |
| Speed | |
| Course | 358° |
| Area | Singapore Strait |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 h, 50 m ago |
Info
Information
The current position of CASSIOPEIA V is in Singapore Strait with coordinates 1.22876° / 103.61720° as reported on 2026-04-03 00:09 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of SINGAPORE.
The vessel CASSIOPEIA V (IMO: 9688453, MMSI: 564601000) is a Cutter Suction Dredger that was built in 2014 ( 12 years old ). It's sailing under the flag of [SG] Singapore.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CASSIOPEIA V is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CASSIOPEIA V as reported by AIS is 5.3 meters
Weather
| Temperature | 28.4°C / 83.12°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 181° S |
| Pressure | 1008 hPa |
| Humidity | 73.8 % |
| Cloud Coverage | 19 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 00:14 | Status Changed | Default Restricted manoeuverability |
1.22877 / 103.61719
[SG] SINGAPORE
|
Speed: Course: 358° |
| 2026-04-03 00:09 | OUT of Coverage |
1.22876 / 103.61720
Singapore Strait
[SG] SINGAPORE
|
Speed: Course: 273.3° |
|
| 2026-04-03 00:09 | Status Changed | Restricted manoeuverability Default |
1.22876 / 103.61721
[SG] SINGAPORE
|
Speed: Course: 358° |
| 2026-04-02 23:54 | IN Coverage |
1.22876 / 103.61720
Singapore Strait
[SG] SINGAPORE
|
Speed: Course: 273.3° |
|
| 2026-04-02 17:33 | Status Changed | Default Restricted manoeuverability |
1.22879 / 103.61720
[SG] SINGAPORE
|
Speed: Course: 359° |
| 2026-04-02 17:26 | Status Changed | Restricted manoeuverability Default |
1.22876 / 103.61720
[SG] SINGAPORE
|
Speed: Course: 359° |
| 2026-04-02 17:26 | IN Coverage |
1.22876 / 103.61720
Singapore Strait
[SG] SINGAPORE
|
Speed: Course: 273.3° |
|
| 2026-04-02 17:26 | OUT of Coverage |
1.22876 / 103.61720
Singapore Strait
[SG] SINGAPORE
|
Speed: Course: 273.3° |
|
| 2026-04-02 16:29 | Status Changed | Default Restricted manoeuverability |
1.22873 / 103.61719
[SG] SINGAPORE
|
Speed: Course: 358° |
| 2026-04-02 16:23 | OUT of Coverage |
1.22876 / 103.61717
Singapore Strait
[SG] SINGAPORE
|
Speed: Course: 273.3° |