CAROLINE
Tug
Current Trip
| Time Travelled | 22 h, 7 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 61.50 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 3.8 Knots |
| MAX Speed | 4 Knots |
| AVG Wind | 10.3 knots |
| MAX Wind | 14 knots |
| MIN Temp | 21.6°C / 70.88°F |
| MAX Temp | 28.8°C / 83.84°F |
| Draught | 2.3 m |
| Position Received | 18 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Pushing Ahead - Towing |
| Speed | 1.8 Knots |
| Course | 306° |
| Area | Gulf of Mexico |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 18 m ago |
Info
Information
The current position of CAROLINE is in Gulf of Mexico with coordinates 30.08899° / -93.29494° as reported on 2026-04-02 21:34 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 1.8 Knots
The vessel CAROLINE (MMSI: 367456750) is a Tug It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CAROLINE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CAROLINE as reported by AIS is 2.3 meters
Weather
| Temperature | 27.4°C / 81.32°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 177° S |
| Pressure | 1014.5 hPa |
| Humidity | 55.8 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 16:58 | 2026-04-01 18:45 | 1 h | |
| 2026-03-24 14:35 | 2026-03-24 20:29 | 5 h | |
| 2026-03-21 19:28 | 2026-03-22 00:57 | 5 h | |
| 2026-03-17 21:21 | 2026-03-17 22:32 | 1 h | |
| 2026-03-16 20:30 | 2026-03-17 01:08 | 4 h | |
| 2026-03-09 23:11 | 2026-03-14 08:17 | 4 d | |
| 2026-03-03 18:12 | 2026-03-06 08:00 | 2 d | |
| 2026-02-27 15:09 | 2026-02-27 15:30 | 21 m | |
| 2026-02-12 13:12 | 2026-02-14 13:22 | 2 d | |
| 2026-02-12 11:22 | 2026-02-12 11:57 | 34 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 47 | ||
| 13 | ||
| 13 | ||
| 7 | ||
| 6 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-24 20:29 | 2026-04-01 16:58 | 332.82 nm | |||
| 2026-03-22 00:57 | 2026-03-24 14:35 | 243.88 nm | |||
| 2026-03-17 22:32 | 2026-03-21 19:28 | 274.79 nm | |||
| 2026-03-17 01:08 | 2026-03-17 21:21 | 98.64 nm | |||
| 2026-03-14 08:17 | 2026-03-16 20:30 | 69.45 nm | |||
| 2026-03-06 08:00 | 2026-03-09 23:11 | 290.21 nm | |||
| 2026-02-27 15:30 | 2026-03-03 18:12 | 9.83 nm | |||
| 2026-02-14 13:22 | 2026-02-27 15:09 | 28.98 nm | |||
| 2026-02-12 11:57 | 2026-02-12 13:12 | 6.15 nm | |||
| 2026-02-07 11:32 | 2026-02-12 11:22 | 21.40 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 21:23 | STOP Moving | --- |
30.08702 / -93.29202
TEXAS CITY
|
Speed: 0.1 kn Course: 306° |
| 2026-04-02 21:00 | START Moving | --- |
30.07973 / -93.28091
TEXAS CITY
|
Speed: 3.8 kn Course: 301° |
| 2026-04-02 19:10 | IN Coverage |
30.07347 / -93.27222
Gulf of Mexico
|
Speed: Course: 133.9° |
|
| 2026-04-02 17:52 | OUT of Coverage |
30.07318 / -93.27266
Gulf of Mexico
|
Speed: 0.2 kn Course: 224.7° |
|
| 2026-04-02 17:51 | STOP Moving | --- |
30.07315 / -93.27267
TEXAS CITY
|
Speed: 0.1 kn Course: 331° |
| 2026-04-02 16:55 | START Moving | --- |
30.04237 / -93.26121
TEXAS CITY
|
Speed: 4 kn Course: 332° |
| 2026-04-02 16:35 | IN Coverage |
30.03601 / -93.25507
Gulf of Mexico
|
Speed: Course: 126.7° |
|
| 2026-04-02 01:32 | OUT of Coverage |
29.81773 / -92.28830
Gulf of Mexico
|
Speed: 4 kn Course: 321.5° |
|
| 2026-04-02 01:32 | IN Coverage |
29.81773 / -92.28830
Gulf of Mexico
|
Speed: 4 kn Course: 321.5° |
|
| 2026-04-02 00:03 | OUT of Coverage |
29.78280 / -92.19746
Gulf of Mexico
|
Speed: 1.3 kn Course: 295.3° |