CAPT JAMES
Spare - Local Vessel
Current Trip
| Time Travelled | 6 h, 11 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 26.62 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 5.2 Knots |
| MAX Speed | 6.5 Knots |
| AVG Wind | 12.9 knots |
| MAX Wind | 16 knots |
| MIN Temp | 22.6°C / 72.68°F |
| MAX Temp | 27.4°C / 81.32°F |
| Draught | 2.7 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 6.1 Knots |
| Course | 176.6° |
| Area | Gulf of Mexico |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of CAPT JAMES is in Gulf of Mexico with coordinates 29.58751° / -94.41547° as reported on 2026-04-03 01:37 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 6.1 Knots
The vessel CAPT JAMES (MMSI: 367677450) is a Spare - Local Vessel It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of CAPT JAMES is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of CAPT JAMES as reported by AIS is 2.7 meters
Weather
| Temperature | 22.7°C / 72.86°F |
|---|---|
| Wind Speed | 14 knots |
| Direction | 146° SE |
| Pressure | 1014 hPa |
| Humidity | 91.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-02 12:05 | 2026-04-02 14:27 | 2 h | |
| 2026-04-01 09:20 | 2026-04-01 12:06 | 2 h | |
| 2026-03-31 10:23 | 2026-03-31 11:23 | 1 h | |
| 2026-03-24 16:47 | 2026-03-31 08:14 | 6 d | |
| 2026-03-13 23:43 | 2026-03-24 05:27 | 10 d | |
| 2026-03-09 20:31 | 2026-03-09 21:51 | 1 h | |
| 2026-03-02 14:40 | 2026-03-09 17:33 | 7 d | |
| 2026-03-01 19:32 | 2026-03-02 00:04 | 4 h | |
| 2026-02-27 04:57 | 2026-02-27 05:12 | 14 m | |
| 2026-02-26 13:12 | 2026-02-26 13:26 | 13 m |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 18 | ||
| 17 | ||
| 15 | ||
| 7 | ||
| 4 | ||
| 4 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 12:06 | 2026-04-02 12:05 | 109.72 nm | |||
| 2026-03-31 11:23 | 2026-04-01 09:20 | 109.57 nm | |||
| 2026-03-31 08:14 | 2026-03-31 10:23 | 9.95 nm | |||
| 2026-03-24 05:27 | 2026-03-24 16:47 | 105.62 nm | |||
| 2026-03-09 21:51 | 2026-03-13 23:43 | 282.02 nm | |||
| 2026-03-09 17:33 | 2026-03-09 20:31 | 16.73 nm | |||
| 2026-03-02 00:04 | 2026-03-02 14:40 | 81.68 nm | |||
| 2026-02-27 05:12 | 2026-03-01 19:32 | 119.92 nm | |||
| 2026-02-26 13:26 | 2026-02-27 04:57 | 87.90 nm | |||
| 2026-02-26 09:31 | 2026-02-26 13:12 | 21.14 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-03 01:07 | START Moving | --- |
29.60213 / -94.37024
US^0DE1>0YL7
|
Speed: 3.9 kn Course: 232° |
| 2026-04-03 00:23 | STOP Moving | --- |
29.60322 / -94.36849
US^0DE1>0YL7
|
Speed: 0.3 kn Course: 239° |
| 2026-04-02 19:31 | Destination Changed | US^0DE1>0YL7 US^06L6>07SH |
29.80898 / -93.99752
US^0DE1>0YL7
|
Speed: 4.7 kn Course: 216° |
| 2026-04-02 19:27 | PORT DEPARTURE |
|
29.81289 / -93.99415
US^06L6>07SH
|
Speed: 4.8 kn Course: 219° |
| 2026-04-02 19:12 | START Moving |
29.82141 / -93.97226
[US] PORT ARTHUR
|
Speed: 4 kn Course: 248° |
|
| 2026-04-02 17:11 | STOP Moving |
29.82205 / -93.97030
[US] PORT ARTHUR
|
Speed: 0.3 kn Course: 268° |
|
| 2026-04-02 17:05 | PORT ARRIVAL |
|
29.82193 / -93.96960
[US] PORT ARTHUR
|
Speed: 0.6 kn Course: 266° |
| 2026-04-02 10:18 | Status Changed | Under way using engine Default |
30.06320 / -93.35042
US^06L6>07SH
|
Speed: 4.7 kn Course: 220° |
| 2026-04-02 09:47 | Status Changed | Default Under way using engine |
30.09316 / -93.32278
US^06L6>07SH
|
Speed: 5.5 kn Course: 241.6° |
| 2026-04-02 09:32 | Status Changed | Under way using engine Default |
30.09884 / -93.30356
US^06L6>07SH
|
Speed: 4 kn Course: -1° |