BOJANGLES
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 1 h, 35 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 5.33 nm |
| AVG Speed | 3.7 Knots |
| MAX Speed | 5.2 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 5.7 knots |
| MAX Wind | 6 knots |
| MIN Temp | 14.8°C / 58.64°F |
| MAX Temp | 18°C / 64.4°F |
| Position Received | 12 h, 3 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 12 h, 3 m ago |
Info
Information
The current position of BOJANGLES is in North Sea with coordinates 52.88602° / 4.93165° as reported on 2026-04-02 09:49 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of DE HAUKES.
The vessel BOJANGLES (MMSI: 244087049) is a Sailing It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of BOJANGLES is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 7.1°C / 44.78°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 334° NNW |
| Pressure | 1016.3 hPa |
| Humidity | 88.6 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 22 | ||
| 9 | ||
| 4 | ||
| 2 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 09:49 | OUT of Coverage |
52.88602 / 4.93165
North Sea
[NL] DE HAUKES
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-04-02 07:43 | IN Coverage |
52.88599 / 4.93171
North Sea
[NL] DE HAUKES
|
Speed: Course: 337.4° |
|
| 2026-04-01 12:18 | OUT of Coverage |
52.88600 / 4.93170
North Sea
[NL] DE HAUKES
|
Speed: Course: 221° |
|
| 2026-04-01 12:09 | IN Coverage |
52.88607 / 4.93169
North Sea
[NL] DE HAUKES
|
Speed: 0.6 kn Course: 189.4° |
|
| 2026-04-01 10:42 | OUT of Coverage |
52.88599 / 4.93172
North Sea
[NL] DE HAUKES
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-04-01 08:33 | IN Coverage |
52.88602 / 4.93179
North Sea
[NL] DE HAUKES
|
Speed: 0.6 kn Course: 5.2° |
|
| 2026-03-30 09:46 | OUT of Coverage |
52.88599 / 4.93173
North Sea
[NL] DE HAUKES
|
Speed: Course: 150.6° |
|
| 2026-03-30 08:16 | IN Coverage |
52.88603 / 4.93166
North Sea
[NL] DE HAUKES
|
Speed: Course: 1.6° |
|
| 2026-03-28 15:21 | OUT of Coverage |
52.88606 / 4.93170
North Sea
[NL] DE HAUKES
|
Speed: Course: 157.5° |
|
| 2026-03-28 13:48 | IN Coverage |
52.88573 / 4.93150
North Sea
[NL] DE HAUKES
|
Speed: 0.1 kn Course: 196.6° |