AURA
Pleasure Craft
Current Trip
| Time Travelled | 4 h, 15 mins |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 10.84 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 3.8 Knots |
| MAX Speed | 5.2 Knots |
| AVG Wind | 10.1 knots |
| MAX Wind | 11 knots |
| MIN Temp | 18.6°C / 65.48°F |
| MAX Temp | 20.6°C / 69.08°F |
| Draught | --- |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 5 Knots |
| Course | 5.4° |
| Area | North Atlantic Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
info
Information
The current position of AURA is in North Atlantic Ocean with coordinates 36.53781° / -6.32681° as reported on 2026-04-02 14:48 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5 Knots
The vessel AURA (MMSI: 225987790) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [ES] Spain.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AURA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 20.6°C / 69.08°F |
|---|---|
| Wind Speed | 9 knots |
| Direction | 359° N |
| Pressure | 1017.9 hPa |
| Humidity | 46.7 % |
| Cloud Coverage | 5 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 5 | ||
| 5 | ||
| 4 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 14:07 | IN Coverage |
36.50240 / -6.34117
North Atlantic Ocean
|
Speed: 3.6 kn Course: 30.4° |
|
| 2026-04-02 12:59 | OUT of Coverage |
36.49678 / -6.33080
North Atlantic Ocean
|
Speed: 4.3 kn Course: 235° |
|
| 2026-04-02 10:34 | PORT DEPARTURE |
|
36.61106 / -6.34927
|
Speed: 5.7 kn Course: 179.5° |
| 2026-04-02 10:29 | START Moving |
36.61511 / -6.35233
[ES] ROTA
|
Speed: 3.1 kn Course: 177.5° |
|
| 2026-04-02 09:44 | IN Coverage |
36.61774 / -6.35389
North Atlantic Ocean
[ES] ROTA
|
Speed: Course: 169.4° |
|
| 2026-04-01 14:22 | OUT of Coverage |
36.61775 / -6.35389
North Atlantic Ocean
[ES] ROTA
|
Speed: Course: 163.6° |
|
| 2026-04-01 11:10 | IN Coverage |
36.61774 / -6.35390
North Atlantic Ocean
[ES] ROTA
|
Speed: Course: 163.6° |
|
| 2026-03-31 16:32 | OUT of Coverage |
36.61779 / -6.35391
North Atlantic Ocean
[ES] ROTA
|
Speed: Course: 126.4° |
|
| 2026-03-31 16:21 | IN Coverage |
36.61780 / -6.35391
North Atlantic Ocean
[ES] ROTA
|
Speed: Course: 126.4° |
|
| 2026-03-31 13:18 | OUT of Coverage |
36.61775 / -6.35389
North Atlantic Ocean
[ES] ROTA
|
Speed: Course: 60.4° |