AUDACE
Fishing
Current Trip
| Trip Time | 2 h, 33 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 12.32 nm |
| AVG Speed | 8.2 Knots |
| MAX Speed | 10 Knots |
| Draught | 2 m |
| AVG Wind | 7.1 knots |
| MAX Wind | 10.3 knots |
| MIN Temp | 8.9°C / 48.02°F |
| MAX Temp | 12.5°C / 54.5°F |
| Position Received | 7 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 3.4 Knots |
| Course | 318.4° |
| Area | Adriatic Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 7 d ago |
Info
Information
The current position of AUDACE is in Adriatic Sea with coordinates 42.35740° / 14.41041° as reported on 2026-03-26 06:40 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 3.4 Knots and is currently inside the port of ORTONA.
The vessel AUDACE (MMSI: 247102860) is a Fishing It's sailing under the flag of [IT] Italy.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AUDACE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AUDACE as reported by AIS is 2 meters
Weather
| Temperature | 10.2°C / 50.36°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 224° SW |
| Pressure | 991.6 hPa |
| Humidity | 68.7 % |
| Cloud Coverage | 51 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-26 07:26 | |||
| 2026-03-26 04:53 | |||
| 2026-03-23 08:28 | 2026-03-24 05:01 | 20 h | |
| 2026-03-17 08:06 | 2026-03-23 04:59 | 5 d | |
| 2026-03-13 07:18 | 2026-03-17 05:00 | 3 d | |
| 2026-03-11 07:17 | 2026-03-13 03:59 | 1 d | |
| 2026-03-09 07:02 | 2026-03-11 03:59 | 1 d | |
| 2026-03-06 07:22 | 2026-03-09 04:00 | 2 d | |
| 2026-03-04 07:02 | 2026-03-06 04:03 | 1 d | |
| 2026-03-02 06:53 | 2026-03-04 04:03 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 103 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-26 04:53 | 2026-03-26 07:26 | 12.32 nm | |||
| 2026-03-23 04:59 | 2026-03-23 08:28 | 19.29 nm | |||
| 2026-03-17 05:00 | 2026-03-17 08:06 | 13.18 nm | |||
| 2026-03-13 03:59 | 2026-03-13 07:18 | 18.69 nm | |||
| 2026-03-11 03:59 | 2026-03-11 07:17 | 18.91 nm | |||
| 2026-03-09 04:00 | 2026-03-09 07:02 | 18.67 nm | |||
| 2026-03-06 04:03 | 2026-03-06 07:22 | 18.27 nm | |||
| 2026-03-04 04:03 | 2026-03-04 07:02 | 18.04 nm | |||
| 2026-03-02 04:01 | 2026-03-02 06:53 | 17.11 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-26 06:40 | OUT of Coverage |
42.35740 / 14.41041
Adriatic Sea
[IT] ORTONA
|
Speed: 3.4 kn Course: 318.4° |
|
| 2026-03-26 06:33 | STOP Moving |
42.35683 / 14.41206
[IT] ORTONA
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-26 06:26 | PORT ARRIVAL |
|
42.35071 / 14.42672
[IT] ORTONA
|
Speed: 9.4 kn Course: 237.9° |
| 2026-03-26 05:45 | START Moving | --- |
42.40718 / 14.34160
ORTONA
|
Speed: 5.9 kn Course: 116.9° |
| 2026-03-26 05:38 | STOP Moving | --- |
42.40640 / 14.33935
ORTONA
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-03-26 03:53 | PORT DEPARTURE |
|
42.35806 / 14.43040
ORTONA
|
Speed: 9.8 kn Course: 17.3° |
| 2026-03-26 03:44 | IN Coverage |
42.35133 / 14.41900
Adriatic Sea
[IT] ORTONA
|
Speed: 8.6 kn Course: 121.8° |
|
| 2026-03-24 06:50 | OUT of Coverage |
42.35642 / 14.43288
Adriatic Sea
|
Speed: 9.5 kn Course: 133.4° |
|
| 2026-03-24 06:22 | START Moving | --- |
42.39938 / 14.34821
ORTONA
|
Speed: 7.5 kn Course: 119.9° |
| 2026-03-24 05:55 | STOP Moving | --- |
42.40031 / 14.34594
ORTONA
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |