ARA
Other Type
Current Trip
| Trip Time | 31 mins |
|---|---|
| Trip Distance | 2.69 nm |
| AVG Speed | 4.8 Knots |
| MAX Speed | 6.2 Knots |
| Draught | 0.3 m |
| AVG Wind | 12 knots |
| MAX Wind | 12 knots |
| MIN Temp | 10.2°C / 50.36°F |
| MAX Temp | 10.4°C / 50.72°F |
| Position Received | 9 h, 28 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 9 h, 28 m ago |
Info
Information
The current position of ARA is in North Sea with coordinates 51.89447° / 4.41055° as reported on 2026-04-02 09:56 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of ROTTERDAM WAALHAVEN.
The vessel ARA (MMSI: 244740735) is a Other Type It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ARA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ARA as reported by AIS is 0.3 meters
Weather
| Temperature | 9°C / 48.2°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 317° NW |
| Pressure | 1016.9 hPa |
| Humidity | 87.4 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-27 13:42 | |||
| 2026-03-27 12:47 | 2026-03-27 13:11 | 23 m | |
| 2026-02-10 15:57 | 2026-03-27 12:41 | ||
| 2026-02-10 12:18 | 2026-02-10 14:49 | 2 h | |
| 2026-02-10 11:19 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 45 | ||
| 29 | ||
| 6 | ||
| 4 | ||
| 3 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 13:11 | 2026-03-27 13:42 | 2.69 nm | |||
| 2026-03-27 12:41 | 2026-03-27 12:47 | 0.35 nm | |||
| 2026-02-10 14:49 | 2026-02-10 15:57 | 3.69 nm | |||
| 2026-02-10 11:19 | 2026-02-10 12:18 | 4.35 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 09:56 | OUT of Coverage |
51.89447 / 4.41055
North Sea
[NL] ROTTERDAM WAALHAVEN
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-04-02 09:40 | IN Coverage |
51.89444 / 4.41052
North Sea
[NL] ROTTERDAM WAALHAVEN
|
Speed: Course: 235.4° |
|
| 2026-03-27 14:52 | OUT of Coverage |
51.89445 / 4.41055
North Sea
[NL] ROTTERDAM WAALHAVEN
|
Speed: Course: 0° |
|
| 2026-03-27 12:42 | STOP Moving |
51.89411 / 4.41048
[NL] ROTTERDAM WAALHAVEN
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-27 12:42 | PORT ARRIVAL |
|
51.89411 / 4.41048
[NL] ROTTERDAM WAALHAVEN
|
Speed: 0.6 kn Course: 511° |
| 2026-03-27 12:11 | PORT DEPARTURE |
|
51.89937 / 4.46506
ROTTERDAM-HEYPLAAT
|
Speed: 6.1 kn Course: 285.9° |
| 2026-03-27 12:05 | START Moving |
51.89637 / 4.47835
[NL] ROTTERDAM CENTRUM
|
Speed: 3.5 kn Course: 180.4° |
|
| 2026-03-27 11:52 | STOP Moving |
51.89735 / 4.47565
[NL] ROTTERDAM CENTRUM
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-27 11:47 | PORT ARRIVAL |
|
51.89638 / 4.47477
[NL] ROTTERDAM CENTRUM
|
Speed: 0.7 kn Course: 511° |
| 2026-03-27 11:41 | PORT DEPARTURE |
|
51.89875 / 4.46687
ROTTERDAM-HEYPLAAT
|
Speed: 4.6 kn Course: 79.5° |