ANTON
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 35 days |
|---|---|
| Trip Distance | 547.79 nm |
| AVG Speed | 6.9 Knots |
| MAX Speed | 10.2 Knots |
| Draught | 2 m |
| AVG Wind | 10.3 knots |
| MAX Wind | 31 knots |
| MIN Temp | -10.4°C / 13.28°F |
| MAX Temp | 4.8°C / 40.64°F |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Moored |
| Speed | |
| Course | 48° |
| Area | Norwegian Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of ANTON is in Norwegian Sea with coordinates 68.92555° / 17.12629° as reported on 2026-04-03 00:07 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0 Knots and is currently inside the port of ENGENES.
The vessel ANTON (MMSI: 259029390) is a Cargo It's sailing under the flag of [NO] Norway.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ANTON is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ANTON as reported by AIS is 2 meters
Weather
| Temperature | 1.7°C / 35.06°F |
|---|---|
| Wind Speed | 3 knots |
| Direction | 61° ENE |
| Pressure | 1006.1 hPa |
| Humidity | 86.6 % |
| Cloud Coverage | 99 % |
Featured Company
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 14:37 | Status Changed | Moored Under way using engine |
68.92553 / 17.12632
[NO] ENGENES
|
Speed: Course: 48° |
| 2026-03-30 14:28 | STOP Moving |
68.92516 / 17.12502
[NO] ENGENES
|
Speed: 0.1 kn Course: 5° |
|
| 2026-03-30 14:25 | PORT ARRIVAL |
|
68.92452 / 17.12951
[NO] ENGENES
|
Speed: 3.3 kn Course: 239° |
| 2026-03-30 12:58 | START Moving | --- |
68.79327 / 16.91802
BOLLA-KASTEBERGAN
|
Speed: 5.4 kn Course: 10.2° |
| 2026-03-30 08:54 | STOP Moving | --- |
68.78984 / 16.91682
BOLLA-KASTEBERGAN
|
Speed: Course: 168° |
| 2026-03-30 08:52 | START Moving | --- |
68.78994 / 16.91687
BOLLA-KASTEBERGAN
|
Speed: 4.1 kn Course: 215° |
| 2026-03-30 07:31 | STOP Moving | --- |
68.79252 / 16.91408
BOLLA-KASTEBERGAN
|
Speed: Course: 270° |
| 2026-03-30 07:27 | START Moving | --- |
68.79329 / 16.91090
BOLLA-KASTEBERGAN
|
Speed: 6.2 kn Course: 36.6° |
| 2026-03-30 06:42 | STOP Moving | --- |
68.79135 / 16.91315
BOLLA-KASTEBERGAN
|
Speed: 0.1 kn Course: 69° |
| 2026-03-30 05:14 | START Moving | --- |
68.83770 / 17.07889
BOLLA-KASTEBERGAN
|
Speed: 7.1 kn Course: 79.6° |