ANTHEM
Sailing
Current Trip
| Time Travelled | 21 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 178.87 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.4 Knots |
| MAX Speed | 5.7 Knots |
| AVG Wind | 14.5 knots |
| MAX Wind | 24.8 knots |
| MIN Temp | 24.5°C / 76.1°F |
| MAX Temp | 26.2°C / 79.16°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | 3 m ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 0.1 Knots |
| Course | --- |
| Area | Caribbean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 3 m ago |
Info
info
Information
The current position of ANTHEM is in Caribbean Sea with coordinates 17.07576° / -61.89614° as reported on 2026-04-03 03:26 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 0.1 Knots
The vessel ANTHEM (MMSI: 367562750) is a Sailing It's sailing under the flag of [US] USA.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ANTHEM is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 25.1°C / 77.18°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 66° ENE |
| Pressure | 1015.5 hPa |
| Humidity | 76.9 % |
| Cloud Coverage | 44 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-12 11:46 | 2026-03-12 19:47 | 8 h | |
| 2026-03-06 11:01 | 2026-03-12 10:57 | 5 d | |
| 2026-03-05 17:49 | 2026-03-05 17:59 | 10 m | |
| 2026-03-05 10:48 | 2026-03-05 16:17 | 5 h | |
| 2026-03-01 14:38 | 2026-03-02 11:13 | 20 h | |
| 2026-02-22 13:01 | 2026-02-24 10:50 | 1 d | |
| 2026-02-19 19:43 | 2026-02-20 10:36 | 14 h |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-12 10:57 | 2026-03-12 11:46 | 1.77 nm | |||
| 2026-03-05 17:59 | 2026-03-06 11:01 | 7.29 nm | |||
| 2026-03-05 16:17 | 2026-03-05 17:49 | 7.24 nm | |||
| 2026-03-02 11:13 | 2026-03-05 10:48 | 21.68 nm | |||
| 2026-02-24 10:50 | 2026-03-01 14:38 | 33.27 nm | |||
| 2026-02-20 10:36 | 2026-02-22 13:01 | 9.95 nm | |||
| 2026-01-19 09:53 | 2026-02-19 19:43 | 841.09 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 01:42 | IN Coverage |
17.07577 / -61.89613
Caribbean Sea
|
Speed: 0.1 kn Course: 170.6° |
|
| 2026-03-30 22:30 | OUT of Coverage |
17.07574 / -61.89606
Caribbean Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 153.3° |
|
| 2026-03-30 22:30 | IN Coverage |
17.07574 / -61.89606
Caribbean Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 153.3° |
|
| 2026-03-30 21:06 | OUT of Coverage |
17.07577 / -61.89609
Caribbean Sea
|
Speed: 0.4 kn Course: 158.1° |
|
| 2026-03-30 16:42 | IN Coverage |
17.07565 / -61.89599
Caribbean Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 176.1° |
|
| 2026-03-30 14:57 | OUT of Coverage |
17.07571 / -61.89605
Caribbean Sea
|
Speed: 0.3 kn Course: 170.2° |
|
| 2026-03-30 11:52 | STOP Moving | --- |
17.07445 / -61.89615
B 2 A
|
Speed: 0.2 kn Course: 333° |
| 2026-03-30 11:49 | Change Sea Area | Antigua and Barbuda part of the Caribbean Sea Saint-Martin part of the Caribbean Sea |
17.07451 / -61.89598
Caribbean Sea
|
Speed: 2.8 kn Course: 298.8° |
| 2026-03-30 11:48 | IN Coverage |
17.07451 / -61.89598
Caribbean Sea
|
Speed: 2.8 kn Course: 298.8° |
|
| 2026-03-29 19:03 | OUT of Coverage |
18.08167 / -62.96924
Caribbean Sea
|
Speed: 5.5 kn Course: 131.4° |