ANNIE
Pleasure Craft
Current Trip
ANNIE is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 2 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 0.39 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | --- |
| MAX Speed | --- |
| AVG Wind | 7.4 knots |
| MAX Wind | 7.5 knots |
| MIN Temp | 14.8°C / 58.64°F |
| MAX Temp | 14.9°C / 58.82°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 3.4 Knots |
| Course | 221.8° |
| Area | English Channel |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
info
Information
The current position of ANNIE is in English Channel with coordinates 50.87061° / -1.30893° as reported on 2026-03-31 15:33 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 3.4 Knots
The vessel ANNIE (MMSI: 235077959) is a Pleasure Craft It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ANNIE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 14.9°C / 58.82°F |
|---|---|
| Wind Speed | 7 knots |
| Direction | 324° NW |
| Pressure | 1029.2 hPa |
| Humidity | 67.3 % |
| Cloud Coverage | 54 % |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 08:46 | 2026-03-31 16:27 | 7 h | |
| 2026-03-19 13:41 | 2026-03-31 08:40 | 11 d | |
| 2026-03-19 11:12 | 2026-03-19 13:03 | 1 h | |
| 2026-03-13 11:50 | 2026-03-19 10:20 | 5 d | |
| 2026-03-13 11:30 | 2026-03-13 11:43 | 13 m | |
| 2026-03-13 11:05 |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 27 | ||
| 21 | ||
| 6 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 08:40 | 2026-03-31 08:46 | 0.53 nm | |||
| 2026-03-19 13:03 | 2026-03-19 13:41 | 6.33 nm | |||
| 2026-03-19 10:20 | 2026-03-19 11:12 | 6.98 nm | |||
| 2026-03-13 11:43 | 2026-03-13 11:50 | 0.43 nm | |||
| 2026-03-13 11:05 | 2026-03-13 11:30 | 4.51 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 15:33 | OUT of Coverage |
50.87061 / -1.30893
English Channel
|
Speed: 3.4 kn Course: 221.8° |
|
| 2026-03-31 15:27 | PORT DEPARTURE |
|
50.86476 / -1.30897
|
Speed: 4 kn Course: 10.5° |
| 2026-03-31 15:24 | START Moving |
50.86102 / -1.31040
[GB] PORT HAMBLE
|
Speed: 3.7 kn Course: 13.8° |
|
| 2026-03-31 14:22 | IN Coverage |
50.85913 / -1.31168
English Channel
[GB] PORT HAMBLE
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-03-31 08:25 | OUT of Coverage |
50.85909 / -1.31170
English Channel
[GB] PORT HAMBLE
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-03-31 07:46 | STOP Moving |
50.85906 / -1.31168
[GB] PORT HAMBLE
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-31 07:46 | PORT ARRIVAL |
|
50.85906 / -1.31168
[GB] PORT HAMBLE
|
Speed: 3.8 kn Course: 183.8° |
| 2026-03-31 07:40 | PORT DEPARTURE |
|
50.86745 / -1.30771
|
Speed: 6.2 kn Course: 188.7° |
| 2026-03-31 07:40 | START Moving |
50.86829 / -1.30745
[GB] MERCURY
|
Speed: 6.2 kn Course: 186.7° |
|
| 2026-03-31 07:37 | IN Coverage |
50.87027 / -1.30887
English Channel
[GB] MERCURY
|
Speed: Course: 511° |