ANNA
Sailing
Current Trip
| Trip Time | 2 days |
|---|---|
| Trip Distance | 37.68 nm |
| AVG Speed | 6 Knots |
| MAX Speed | 8.7 Knots |
| Draught | --- |
| AVG Wind | 13.8 knots |
| MAX Wind | 14.9 knots |
| MIN Temp | 13.9°C / 57.02°F |
| MAX Temp | 14.1°C / 57.38°F |
| Position Received | 5 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 2.8 Knots |
| Course | --- |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 5 d ago |
Info
Information
The current position of ANNA is in North Sea with coordinates 53.17559° / 5.41738° as reported on 2026-03-29 07:59 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 2.8 Knots and is currently inside the port of HARLINGEN.
The vessel ANNA (MMSI: 244000419) is a Sailing It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ANNA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 6.8°C / 44.24°F |
|---|---|
| Wind Speed | 12 knots |
| Direction | 268° W |
| Pressure | 1027 hPa |
| Humidity | 66.3 % |
| Cloud Coverage | 9 % |
Featured Company
Last Port Calls
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance |
|---|
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 07:59 | OUT of Coverage |
53.17559 / 5.41738
North Sea
[NL] HARLINGEN
|
Speed: 2.8 kn Course: 97.9° |
|
| 2026-03-29 07:46 | IN Coverage |
53.17578 / 5.41303
North Sea
[NL] HARLINGEN
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-28 18:32 | OUT of Coverage |
53.17576 / 5.41302
North Sea
[NL] HARLINGEN
|
Speed: 0.9 kn Course: 44.5° |
|
| 2026-03-28 18:24 | IN Coverage |
53.17547 / 5.41082
North Sea
[NL] HARLINGEN
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-03-28 15:56 | OUT of Coverage |
53.17544 / 5.41081
North Sea
[NL] HARLINGEN
|
Speed: Course: 511° |
|
| 2026-03-28 15:07 | STOP Moving |
53.17539 / 5.41089
[NL] HARLINGEN
|
Speed: 0.3 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-28 15:01 | IN Coverage |
53.17593 / 5.41025
North Sea
[NL] HARLINGEN
|
Speed: 3.2 kn Course: 190.7° |