AMADEUS RUBY
Cargo
Current Trip
| Trip Time | 1 day |
|---|---|
| Trip Distance | 266.48 nm |
| AVG Speed | 8.8 Knots |
| MAX Speed | 11.5 Knots |
| Draught | 5.8 m |
| AVG Wind | 7.9 knots |
| MAX Wind | 13.7 knots |
| MIN Temp | 5.5°C / 41.9°F |
| MAX Temp | 10.3°C / 50.54°F |
| Position Received | 2 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 8.5 Knots |
| Course | 140.6° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 2 d ago |
Info
Information
The current position of AMADEUS RUBY is in North Sea with coordinates 53.84680° / 0.58874° as reported on 2026-03-31 20:14 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 8.5 Knots and is currently inside the port of SUTTON BRIDGE.
The vessel AMADEUS RUBY (IMO: 9995856, MMSI: 255915669) is a Cargo It's sailing under the flag of [PT] Portugal.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of AMADEUS RUBY is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of AMADEUS RUBY as reported by AIS is 5.8 meters
Weather
| Temperature | 5.8°C / 42.44°F |
|---|---|
| Wind Speed | 8 knots |
| Direction | 172° S |
| Pressure | 1017.6 hPa |
| Humidity | 74.9 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-04-01 06:17 | |||
| 2026-03-30 01:11 | 2026-03-31 01:10 | 23 h | |
| 2026-03-21 13:05 | 2026-03-22 20:09 | 1 d | |
| 2026-03-19 11:44 | 2026-03-20 06:16 | 18 h | |
| 2026-03-16 08:55 | 2026-03-16 16:50 | 7 h | |
| 2026-03-15 17:47 | 2026-03-15 17:51 | 3 m | |
| 2026-03-11 18:09 | 2026-03-13 14:56 | 1 d | |
| 2026-03-03 15:54 | 2026-03-08 00:26 | 4 d | |
| 2026-02-19 17:25 | 2026-02-23 23:24 | 4 d | |
| 2026-02-19 05:45 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-31 01:10 | 2026-04-01 06:17 | 266.48 nm | |||
| 2026-03-22 20:09 | 2026-03-30 01:11 | 1136.32 nm | |||
| 2026-03-20 06:16 | 2026-03-21 13:05 | 325.21 nm | |||
| 2026-03-16 16:50 | 2026-03-19 11:44 | 678.72 nm | |||
| 2026-03-15 17:51 | 2026-03-16 08:55 | 135.92 nm | |||
| 2026-03-13 14:56 | 2026-03-15 17:47 | 423.89 nm | |||
| 2026-03-08 00:26 | 2026-03-11 18:09 | 604.91 nm | |||
| 2026-02-23 23:24 | 2026-03-03 15:54 | 1720.03 nm | |||
| 2026-02-19 05:45 | 2026-02-19 17:25 | 85.05 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-01 05:18 | STOP Moving |
52.77671 / .20105
[GB] SUTTON BRIDGE
|
Speed: 0.2 kn Course: 14° |
|
| 2026-04-01 05:17 | PORT ARRIVAL |
|
52.77671 / .20105
[GB] SUTTON BRIDGE
|
Speed: 2.8 kn Course: 15° |
| 2026-03-31 20:17 | Status Changed | Default Under way using engine |
53.84186 / .59531
GBBEL
|
Speed: 8.5 kn Course: 140.6° |
| 2026-03-31 20:14 | OUT of Coverage |
53.84680 / .58874
North Sea
|
Speed: 8.5 kn Course: 140.6° |
|
| 2026-03-31 16:41 | Status Changed | Under way using engine Default |
54.25123 / .10331
GBBEL
|
Speed: 8.1 kn Course: 146° |
| 2026-03-31 16:34 | IN Coverage |
54.25123 / .10331
North Sea
|
Speed: 8.2 kn Course: 144.8° |
|
| 2026-03-31 11:15 | Status Changed | Default Under way using engine |
55.02488 / -.76756
GBBEL
|
Speed: 10.1 kn Course: 146.1° |
| 2026-03-31 11:09 | Status Changed | Under way using engine Default |
55.04133 / -.78614
GBBEL
|
Speed: 10.1 kn Course: 147° |
| 2026-03-31 11:09 | OUT of Coverage |
55.04133 / -.78614
North Sea
|
Speed: 10.1 kn Course: 146.1° |
|
| 2026-03-31 10:43 | Status Changed | Default Under way using engine |
55.10072 / -.85426
GBBEL
|
Speed: 10.2 kn Course: 147.3° |