ALSACE
Cargo
Current Trip
| Time Travelled | 7 h, 24 mins |
|---|---|
| Remaining Time | 3 h, 14 mins |
| Distance Travelled | 34.94 nm |
| Remaining Distance | 17.49 nm |
| AVG Speed | 6.4 Knots |
| MAX Speed | 7.6 Knots |
| AVG Wind | 11.7 knots |
| MAX Wind | 13 knots |
| MIN Temp | 7.7°C / 45.86°F |
| MAX Temp | 9.8°C / 49.64°F |
| Draught | 0 m |
| Position Received | Now |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 5.3 Knots |
| Course | 346.9° |
| Area | North Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | Now |
Info
Information
The current position of ALSACE is in North Sea with coordinates 51.75973° / 4.62812° as reported on 2026-04-02 16:01 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 5.3 Knots and is heading at the port of ROTTERDAM WAALHAVEN. The estimated time of arrival as calculated by MyShipTracking vessel tracking app is 2026-04-02 21:15 LT
The vessel ALSACE (MMSI: 244850211) is a Cargo It's sailing under the flag of [NL] Netherlands.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ALSACE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 9.5°C / 49.1°F |
|---|---|
| Wind Speed | 11 knots |
| Direction | 337° NNW |
| Pressure | 1017.1 hPa |
| Humidity | 62.1 % |
| Cloud Coverage | 94 % |
Featured Company
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-31 03:10 | 2026-04-02 10:37 | 2 d | |
| 2026-03-28 15:25 | 2026-03-28 15:57 | 32 m | |
| 2026-03-27 20:13 | 2026-03-28 04:20 | 8 h | |
| 2026-03-27 16:38 | 2026-03-27 18:08 | 1 h | |
| 2026-03-27 10:28 | 2026-03-27 14:41 | 4 h | |
| 2026-03-26 19:01 | 2026-03-26 19:57 | 55 m | |
| 2026-03-25 15:29 | 2026-03-25 21:22 | 5 h | |
| 2026-03-23 05:59 | 2026-03-23 06:29 | 29 m | |
| 2026-03-21 15:02 | 2026-03-22 11:51 | 20 h | |
| 2026-03-19 20:46 | 2026-03-21 14:54 | 1 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 53 | ||
| 38 | ||
| 26 | ||
| 23 | ||
| 19 | ||
| 16 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-28 15:57 | 2026-03-31 03:10 | 433.03 nm | |||
| 2026-03-28 04:20 | 2026-03-28 15:25 | 27.74 nm | |||
| 2026-03-27 18:08 | 2026-03-27 20:13 | 3.81 nm | |||
| 2026-03-27 14:41 | 2026-03-27 16:38 | 3.71 nm | |||
| 2026-03-26 19:57 | 2026-03-27 10:28 | 28.47 nm | |||
| 2026-03-25 21:22 | 2026-03-26 19:01 | 33.70 nm | |||
| 2026-03-23 06:29 | 2026-03-25 15:29 | 300.73 nm | |||
| 2026-03-22 11:51 | 2026-03-23 05:59 | 87.01 nm | |||
| 2026-03-21 14:54 | 2026-03-21 15:02 | 1.10 nm | |||
| 2026-03-19 20:43 | 2026-03-19 20:46 | 0.54 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-04-02 14:22 | START Moving | --- |
51.69208 / 4.41077
BASEL SEEHFN BASEL
|
Speed: 4.1 kn Course: 50° |
| 2026-04-02 14:17 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.69033 / 4.40741
BASEL SEEHFN BASEL
|
Speed: Course: 50° |
| 2026-04-02 14:10 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.69025 / 4.40726
BASEL SEEHFN BASEL
|
Speed: Course: 50° |
| 2026-04-02 14:01 | STOP Moving | --- |
51.69017 / 4.40717
BASEL SEEHFN BASEL
|
Speed: 0.1 kn Course: 49° |
| 2026-04-02 13:50 | START Moving | --- |
51.68499 / 4.39785
BASEL SEEHFN BASEL
|
Speed: 6 kn Course: 29.6° |
| 2026-04-02 13:47 | Status Changed | Under way using engine Moored |
51.68125 / 4.39434
BASEL SEEHFN BASEL
|
Speed: Course: 48° |
| 2026-04-02 13:41 | Status Changed | Moored Under way using engine |
51.68104 / 4.39431
BASEL SEEHFN BASEL
|
Speed: Course: 49° |
| 2026-04-02 13:31 | STOP Moving | --- |
51.68095 / 4.39401
BASEL SEEHFN BASEL
|
Speed: 0.3 kn Course: 49° |
| 2026-04-02 12:52 | Status Changed | Under way using engine Default |
51.65055 / 4.29592
BASEL SEEHFN BASEL
|
Speed: 7.1 kn Course: 64° |
| 2026-04-02 12:49 | Status Changed | Default Under way using engine |
51.64913 / 4.29119
BASEL SEEHFN BASEL
|
Speed: 6.9 kn Course: 57.9° |