ADRE
Bulk Carrier
Current Trip
| Time Travelled | 27 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 7254.08 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 11.6 Knots |
| MAX Speed | 14.4 Knots |
| AVG Wind | 11.3 knots |
| MAX Wind | 27 knots |
| MIN Temp | 0.5°C / 32.9°F |
| MAX Temp | 29.4°C / 84.92°F |
| Draught | 13.4 m |
| Position Received | 4 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Under way using engine |
| Speed | 12.1 Knots |
| Course | 244° |
| Area | Indian Ocean |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 d ago |
Info
Information
The current position of ADRE is in Indian Ocean with coordinates -20.83173° / 57.50516° as reported on 2026-03-29 18:52 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 12.1 Knots
The vessel ADRE (IMO: 9575199, MMSI: 636023150) is a Bulk Carrier that was built in 2012 ( 14 years old ). It's sailing under the flag of [LR] Liberia.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ADRE is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
The current draught of ADRE as reported by AIS is 13.4 meters
Weather
| Temperature | 21.9°C / 71.42°F |
|---|---|
| Wind Speed | 16 knots |
| Direction | 108° ESE |
| Pressure | 1023 hPa |
| Humidity | 70.8 % |
| Cloud Coverage | 100 % |
Featured Company
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 2 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 | ||
| 1 |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-29 18:56 | Status Changed | Default Under way using engine |
-20.83942 / 57.49066
CN DDG
|
Speed: 12.1 kn Course: 244° |
| 2026-03-29 18:52 | Status Changed | Under way using engine Default |
-20.83173 / 57.50516
CN DDG
|
Speed: 12.1 kn Course: 245° |
| 2026-03-29 18:52 | OUT of Coverage |
-20.83173 / 57.50516
Indian Ocean
|
Speed: 12.1 kn Course: 244° |
|
| 2026-03-29 18:08 | Status Changed | Default Under way using engine |
-20.75985 / 57.64036
CN DDG
|
Speed: 12.2 kn Course: 236.8° |
| 2026-03-29 17:33 | Status Changed | Under way using engine Default |
-20.69498 / 57.75202
CN DDG
|
Speed: 12.5 kn Course: 230° |
| 2026-03-29 17:28 | Status Changed | Default Under way using engine |
-20.68537 / 57.76654
CN DDG
|
Speed: 12.1 kn Course: 241.2° |
| 2026-03-29 16:47 | Status Changed | Under way using engine Default |
-20.60363 / 57.89228
CN DDG
|
Speed: 12.4 kn Course: 237° |
| 2026-03-29 16:16 | Status Changed | Default Under way using engine |
-20.54353 / 57.98670
CN DDG
|
Speed: 12.7 kn Course: 236.2° |
| 2026-03-29 15:55 | Status Changed | Under way using engine Default |
-20.50226 / 58.05336
CN DDG
|
Speed: 12.3 kn Course: 236° |
| 2026-03-29 15:39 | Status Changed | Default Under way using engine |
-20.47249 / 58.10212
CN DDG
|
Speed: 12.1 kn Course: 233.2° |