ACADIA
Sailing
Current Trip
ACADIA is out of coverage. Learn how you can join the community and extend the coverage to your area by clicking here!
| Time Travelled | 7 days |
|---|---|
| Remaining Time | --- |
| Distance Travelled | 182.16 nm |
| Remaining Distance | --- |
| AVG Speed | 4.7 Knots |
| MAX Speed | 6.8 Knots |
| AVG Wind | 13.2 knots |
| MAX Wind | 15 knots |
| MIN Temp | 25.3°C / 77.54°F |
| MAX Temp | 26.3°C / 79.34°F |
| Draught | --- |
| Position Received | 4 d ago |
Current Position
| Longitude | --- |
|---|---|
| Latitude | --- |
| Status | Default |
| Speed | 4 Knots |
| Course | 75° |
| Area | Caribbean Sea |
| Station | T-AIS |
| Position Received | 4 d ago |
Info
info
Information
The current position of ACADIA is in Caribbean Sea with coordinates 17.07565° / -61.90067° as reported on 2026-03-30 02:31 by AIS to our vessel tracker app. The vessel's current speed is 4 Knots
The vessel ACADIA (MMSI: 232058781) is a Sailing It's sailing under the flag of [GB] United Kingdom.
In this page you can find informations about the vessels current position, last detected port calls, and current voyage information. If the vessels is not in coverage by AIS you will find the latest position.
The current position of ACADIA is detected by our AIS receivers and we are not responsible for the reliability of the data. The last position was recorded while the vessel was in Coverage by the Ais receivers of our vessel tracking app.
Weather
| Temperature | 25.5°C / 77.9°F |
|---|---|
| Wind Speed | 13 knots |
| Direction | 50° NE |
| Pressure | 1016 hPa |
| Humidity | 72 % |
| Cloud Coverage | --- |
Featured Company
Limited time offer - Install a base station receiver to your area and list your company on MyShipTracking Free forever!
Last Port Calls
| Port | Arrival | Departure | Time In Port |
|---|---|---|---|
| 2026-03-26 18:21 | 2026-03-26 18:24 | 3 m | |
| 2026-03-25 16:26 | |||
| 2026-03-25 12:58 | 2026-03-25 15:16 | 2 h | |
| 2026-03-21 18:23 | 2026-03-22 10:52 | 16 h | |
| 2026-03-21 14:45 | 2026-03-21 18:15 | 3 h | |
| 2026-03-21 14:19 | 2026-03-21 14:27 | 7 m | |
| 2026-03-19 12:46 | 2026-03-20 08:44 | 19 h | |
| 2026-03-17 13:31 | 2026-03-18 13:57 | 1 d | |
| 2026-03-17 12:35 | |||
| 2026-02-19 14:35 | 2026-02-23 14:48 | 4 d |
Most Visited Ports (Last year)
| Port | Arrivals | |
|---|---|---|
| 3 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 3 | ||
| 2 | ||
| 2 |
Last Trips
| Origin | Departure | Destination | Arrival | Distance | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-25 15:16 | 2026-03-26 18:21 | 5.19 nm | |||
| 2026-03-25 15:16 | 2026-03-25 16:26 | 5.10 nm | |||
| 2026-03-22 10:52 | 2026-03-25 12:58 | 39.76 nm | |||
| 2026-03-21 18:15 | 2026-03-21 18:23 | 0.40 nm | |||
| 2026-03-21 14:27 | 2026-03-21 14:45 | 0.39 nm | |||
| 2026-03-20 08:44 | 2026-03-21 14:19 | 20.03 nm | |||
| 2026-03-18 13:57 | 2026-03-19 12:46 | 16.53 nm | |||
| 2026-03-17 12:35 | 2026-03-17 13:31 | 5.28 nm | |||
| 2026-02-07 06:29 | 2026-02-19 14:35 | 162.83 nm | |||
| 2026-02-05 12:32 | 2026-02-06 10:01 | 13.79 nm |
Events
| Time | Event | Details | Position / Dest | Info |
|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 02:31 | OUT of Coverage |
17.07565 / -61.90067
Caribbean Sea
|
Speed: 4 kn Course: 75° |
|
| 2026-03-30 01:33 | Detected in Sea | Antigua and Barbuda part of the Caribbean Sea |
17.13020 / -61.95632
Caribbean Sea
|
Speed: 6.1 kn Course: 140.9° |
| 2026-03-30 01:33 | IN Coverage |
17.13020 / -61.95632
Caribbean Sea
|
Speed: 6.1 kn Course: 140.9° |
|
| 2026-03-27 20:27 | OUT of Coverage |
18.06344 / -63.10776
Caribbean Sea
|
Speed: 0.2 kn Course: 511° |
|
| 2026-03-27 20:07 | STOP Moving | --- |
18.06346 / -63.10735
|
Speed: 0.1 kn Course: 511° |
| 2026-03-27 16:14 | Detected in Sea | Saint-Martin part of the Caribbean Sea |
18.01498 / -63.40368
Caribbean Sea
|
Speed: 5.1 kn Course: 45.2° |
| 2026-03-27 16:14 | IN Coverage |
18.01498 / -63.40368
Caribbean Sea
|
Speed: 5.1 kn Course: 45.2° |
|
| 2026-03-27 02:06 | OUT of Coverage |
18.45862 / -64.24120
Caribbean Sea
|
Speed: 4.9 kn Course: 137° |
|
| 2026-03-26 22:25 | START Moving | --- |
18.45662 / -64.44431
|
Speed: 3.4 kn Course: 285.2° |
| 2026-03-26 22:24 | PORT DEPARTURE |
|
18.45626 / -64.44342
|
Speed: 2.9 kn Course: 511° |